Praznik fižola na Beli
Gorenjski glas / Foto: Gg
Škofja Loka – Občinski center za pomoč deluje po telefonu in elektronski pošti. Dnevno se po obeh kanalih nanj obrne veliko število ljudi, navajajo na Občini Škofja Loka in dodajajo: »Največ jih je vedno, ko pridejo v javnost dodatne informacije. Pomagamo prav vsakemu, če ne drugače, pa z informacijami o tem, na koga natančno se lahko obrnejo za kakšen zelo specifičen problem. Težave naših občank in občanov so zelo različne, nekateri se želijo samo pogovoriti, spet drugi potrebujejo hrano, zdravila oziroma druge osnovne življenjske potrebščine. Veliko smo se pogovarjali o zaščitni opremi, razkuževanju pa tudi o razumevanju posameznih ukrepov. Veseli nas, da mnogo Ločanov in Ločank želi pomagati, javljajo se za prostovoljno delo oziroma sprašujejo, kakšni so načini, na katere lahko pomagajo. Dnevna komunikacija preko obeh kanalov je torej zelo pestra, veseli nas še, da se je odzvalo mnogo ljudi, ki so pohvalili hitre odzive in dobro informiranje v naši občini.«
V občini deluje tudi prostovoljski projekt prek Zavoda O, ki ga ta izvaja skupaj s Klubom škofjeloških študentov. Projekt so poimenovali Skupaj za pomoč, namenjen pa je vsem, ki so v karanteni oziroma samoizolaciji, nimajo svojcev, sosedov ali druge možnosti. Zanje organizirajo nabavo nenujnih proizvodov in dobrin (časopisi, revije, čistila, kozmetika, cigarete) in nujnih prehrambnih proizvodov (dietna in/ali veganska prehrana), ki lajšajo življenje v času koronavirusa. »Njihove dosedanje izkušnje so dobre. Zagotovo je treba pohvaliti odziv prostovoljk in prostovoljcev, predvsem študentk in študentov, ki so se takoj odzvali in se še želijo priključiti projektu. Na drugi strani pa za zdaj še ni veliko naročil. Za tista, ki so bila, pa pravijo, da so bili občani in občanke zadovoljni, izvajalci pa tudi, ker so lahko pomagali,« nam še povedo na občini.
Omeniti pa velja tudi pobudo Zavoda Tri, kjer so se odločili zbirati računalnike. Aktivnosti potekajo, nekaj računalnikov so dali v popravilo, nekaj imajo obljubljenih, zbrali pa so kar veliko povpraševanj, zato še naprej pozivajo vse tiste, ki imajo doma rabljeno elektronsko opremo in je ne potrebujejo, da se jim oglasijo. V akciji sodelujejo s šolami, domom za ostarele, centrom za socialno delo in organizacijami, ki dosegajo ljudi, ki tovrstno pomoč potrebujejo. Opremo, ki potrebuje manjši servis, skušajo usposobiti mojstri prostovoljci, ki se lahko še vedno javijo za pomoč.