Prenovljena poročna dvorana v Kosovi graščini: krasi jo slika Maksima Gasparija Gorenjska svatba. / Foto: Nik Bertoncelj
Prenovljena poročna dvorana v Kosovi graščini: krasi jo slika Maksima Gasparija Gorenjska svatba. / Foto: Nik Bertoncelj
Poročni prostori v Kosovi graščini
V sklopu prenove Kosove graščine so uredili tudi nove poročne prostore. V njih je tudi posebnost: damski kotiček oziroma tako imenovani budoar, v katerem se nevesta in družice lahko uredijo.
Jesenice – V Kosovi graščini so Jesenice dobile nove protokolarne prostore, ki so jih uredili v sklopu prenove te več kot petsto let stare stavbe. V njih so že gostili nekaj poslovnih dogodkov, protokolarnih sprejemov in srečanj, v prihodnje pa se nadejajo, da bodo organizirali tudi poroke. Nova je namreč tudi poročna dvorana, ki jo trži Gornjesavski muzej Jesenice in jo je mogoče najeti. Kot je povedal direktor muzeja Aljaž Pogačnik, omogočajo samo najem dvorane, lahko pa poskrbijo za celoten poročni paket s cvetjem, glasbo in pogostitvijo.
Ob poročni dvorani je salon, v preddverju je urejena sprejemna soba s čajno kuhinjo, prenovljene pa so tudi sanitarije, kjer je še ena posebnost: damski kotiček oziroma tako imenovani budoar, v katerem se nevesta in družice lahko uredijo. Na steklenih vratih na zgodovino stavbe spominja belopeški grb, saj je bila Kosova graščina stavba v lasti belopeškega gospostva.
Prenova, ki jo je financirala Občina Jesenice, je potekala v skladu s smernicami Zavoda za varstvo kulturne dediščine, saj je objekt spomeniško zaščiten.
Prenovljena poročna dvorana ni več uradni prostor za sklepanje zakonskih zvez Upravne enote Jesenice. Tega imajo zdaj v prostorih upravne enote, v konferenčni sobi. Kakšni so potem pogoji, če se par želi poročiti v Kosovi graščini? Kot je pojasnila načelnica Alenka Burnik, morata bodoča zakonca najmanj 30 dni pred nameravano sklenitvijo zakonske zveze podati vlogo za sklenitev zakonske zveze izven uradnega prostora. Pri tem morata plačati 170 evrov dodatnih stroškov. In kdo lahko poroči par? »Samo dejanje sklenitve zakonske zveze lahko poteka samo pred matičarjem, lahko pa pred matičarjem in načelnikom oz. pooblaščeno osebo ali županom,« je pojasnila Alenka Burnik in dodala, da vsebino slovesnega poročnega nagovora pripravi načelnik, pooblaščena oseba ali župan glede na okoliščine bodočih zakoncev. Ob sklepanju zakonske zveze pa načelnik, pooblaščena oseba ali župan nosi insignijo z državnim grbom ali grb Republike Slovenije, matičar pa grb Republike Slovenije.