Kostnica v Lipici pri Škofji Loki je bila zgrajena leta 2009. / Foto: Vilma Stanovnik
Kostnica v Lipici pri Škofji Loki je bila zgrajena leta 2009. / Foto: Vilma Stanovnik
Posmrtni ostanki začasno v kostnici v Lipici
Posmrtne ostanke iz prikritega grobišča Jama pod Macesnovo gorico so iz kleti kočevske komunale prenesli v državno kostnico na pokopališču Lipica pri Škofji Loki, kar je povzročilo tudi nasprotovanje.
Škofja Loka – Kot je povedal minister za obrambo Borut Sajovic v izjavi za medije, so bili posmrtni ostanki žrtev, izkopani iz Jame pod Macesnovo gorico, začasno shranjeni v neprimernih kletnih prostorih kočevske komunale.
Do oktobra 2023 so namreč v Jami pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu izkopali posmrtne ostanke 3450 žrtev. »Vsakdo od teh ljudi je bil nekomu mož, oče, brat in to je treba spoštovati in razumeti. Čas je, da na spoštljiv in dostojen način zapremo boleče obdobje naše zgodovine,« je dodal minister Sajovic in pojasnil, da so okolico kostnice, ki so jo na pokopališču v Lipici pri Škofji Loki leta 2009 zgradili v ta namen, uredili v skladu z običaji. »Tam sta možna prižig sveč in spoštljivo spominjanje,« je dejal Sajovic in dodal, da bodo še v tem mesecu prenos na spoštljiv in pieteten način opravili z manjšimi pogrebnimi vozili.
Takoj po izjavi za javnost so se oglasili iz Komisije Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč in zapisali, da so bili začudeni nad izjavo ministra za obrambo Boruta Sajovica. »Naše začudenje je hkrati ogorčenje, saj smo novembra lani sodelovali na srečanju predstavnikov političnih strank, Komisije in civilne družbe, ki predstavlja svojce umorjenih, ki ga je gostila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar. Prav tam je bilo soglasno stališče svojcev in predstavnikov Katoliške cerkve, da se ne strinjajo s prenosom posmrtnih ostankov z ene začasne lokacije na drugo začasno lokacijo, dokler ne bo odločeno o načinu in času kraju dokončnega pokopa, ki naj bi bila Ljubljana,« je zapisal predsednik komisije Jože Dežman.
»Žal minister ni seznanil Komisije o svojih pogovorih ali dogovorih z drugimi osebami, ki so morda vplivali na njegove odločitve. Člani Komisije pričakujemo, da nas v bodoče vlada, minister in strokovne službe predhodno obveščajo o vseh svojih namenih, ki sodijo v pristojnost Komisije ali pa člane Komisije razrešijo, ker nam ne zaupajo,« je med drugim še zapisal Jože Dežman, tudi v Novi Slovenski zavezi pa nasprotujejo odločitvi vlade. Menijo namreč, da kostnica ne bo zgolj začasna lokacija posmrtnih ostankov, ampak dokončna, in da prenos pomeni, da zanje dostojen pogreb ne bo več mogoč. Predsednik društva Matija Ogrin je dodal, da v Novi Slovenski zavezi prvotno niso nasprotovali prenosu pokojnih v kostnico, vendar so postavili pogoj, naj vlada pred prenosom sprejme sklep, da bodo žrtve pokopane v Ljubljani.