Izvirne umetniške jaslice na trgu pred cerkvijo sv. Petra / Foto: Pika Polona Horvat
Postavili izvirne umetniške jaslice
Staro mestno jedro Radovljice je tudi letos v začetku decembra dobilo pravljično podobo z ročno izdelanim okrasjem iz naravnega smrečja, okni, okrašenimi z umetniškimi poslikavami, in letos še z unikatnimi jaslicami mojstra Nikolaja Mašukova.
Radovljica – Tudi letos vhod v staro mestno jedro Radovljice krasi velik adventni venec, delo floristke Sabine Šegula, pod njenim mentorstvom pa je ena od njenih študentk okrasila praznično krinolino v preddverju Radovljiške graščine.
Tako kot lani se obiskovalci lahko sprehodijo od okna do okna po zimski mestni galeriji na prostem. Avtorica umetniških poslikav s kredo, domačinka, akademska slikarka Meta Šolar, je za letošnjo temo izbrala obrti, ki so v začetku dvajsetega stoletja delovale v teh hišah. Novost tokratne praznične okrasitve starega mestnega jedra pa so jaslice, ki so jih postavili na trgu pred cerkvijo sv. Petra. Figure in poslikavo kulise v ozadju je izdelal akademski kipar in slikar Nikolaj Mašukov. »Jaslice so po eni strani nekaj zelo preprostega in tradicionalnega, po drugi strani pa zelo duhovna stvar. Rojstvo Kristusa je zelo pomembno za zgodovino človeštva. Predstavlja luč in upanje, da človek lahko postane boljši. Z rojstvom Kristusa je Bog postal ljubezen.«
Mojster Mašukov, ki je v Slovenijo prišel iz rodne Sibirije, skupaj s soprogo Mašo, prav tako slikarko, že tri desetletja živi in ustvarja v Ljubnem. Na slovesnem odprtju in blagoslovu novih jaslic se je spomnil svojega otroštva in na kratko opisal, kako so božič praznovali v Sibiriji. »Rojen sem bil v res majhni vasici ob velikanski reki Angara – tam, kjer smo živeli, je bila široka kar deset kilometrov. Za božič je bilo zunaj tudi do minus petdeset, celo šestdeset stopinj Celzija ter meter in pol snega. Tudi pri nas je bil božič nekaj posebnega, prav tako kot večina otrok smo tudi mi dobili manjša božična darilca, po navadi so bili to majhni zavitki s sladkarijami, najbolj dragoceno v njem pa je bilo – jabolko. Ko sem ga dobil, sem ga po navadi postavil na polico ob oknu, kamor je Dedek Mraz narisal čudovite ledene vzorce, ki sem jih rad opazoval. Kakšen mesec sem ga hranil tam, nato pa ga razrezal ter košček za koščkom počasi jedel kakšen teden dni.«
V radovljiškem zavodu za turizem in kulturo decembrsko podobo mesta že več let gradijo na pristnosti in povezovanju različnih ustvarjalcev, pa tudi na spoštljivem odnosu do okolja. Izdelki iz vrbja in venčki, ki krasijo mesto, so skupno delo pletark Tanje Legat in Petre Kunstelj ter Natalije Černe, ki v imenu TIC Radovljica že nekaj let izvirno in predano vodi projekt decembrske okrasitve mestnega jedra.