Dve posebni slavljenki
Bled – Dogodek so pripravili v sklopu evropskega projekta Naša industrijska dediščina, naš ponos. Na modni reviji so predstavili kose oblačil, izdelanih v omenjeni tovarni, ki jih občani še hranijo po domovih. Podjetje je na Bledu delovalo od leta 1924 do 2004, ko so se vezilni stroji na Bledu dokončno ustavili. V sredo pa so prav tako v sklopu zgoraj omenjenega projekta v domu krajanov na Bohinjski Beli odprli še posebno razstavo o podjetju Vezenine Bled z naslovom Osem desetletij industrije čipk in vezenin, ki bo svoje stalno mesto našla v novem Medgeneracijskem centru na Bledu.
»Vezenine Bled so bile ena najuglednejših tovarn tekstilne industrije v nekdanji skupni državi,« je pred začetkom modne revije poudaril župan Janez Fajfar. Po zaprtju tovarne je območje nekdanjih Vezenin dolga leta propadalo, zdaj pa tam nastaja novo središče, kjer bo svoje mesto dobil tudi medgeneracijski center, ki ga bodo v spomin na del blejske industrijske zgodovine poimenovali Vezenine. »To nas bo spominjalo, da na Bledu nismo živeli le od turizma,« je poudaril župan in dodal, da bo medgeneracijski center, s katerim bodo omogočili kakovostno staranje v domačem kraju, svoja vrata odprl konec prihodnjega leta.
V nadaljevanju so na modni reviji predstavili izdelke, ki so v osemdesetih letih delovanja nastali v tovarni Vezenine Bled, dopolnili pa so jih še z novejšimi tekstilnimi izdelki, ki so nastali v okviru projekta Blejski lokalni izbor. Obleke so predstavili prostovoljci, zaposleni na Turizmu Bled, ter študenti in dijaki, vsi pa so se v tej vlogi preizkusili prvič. Kot je pojasnila Romana Purkart iz Turizma Bled, ki je povezovala modno revijo, je program proizvodnje vezenin obsegal izdelavo trakov, zračnih čipk, našitkov, vezenega blaga za oblačila, zaves, posteljnine, pregrinjal, okrasnih blazin, prtov in robcev. Izdelovali so trakove klekljanih čipk za posteljno perilo in prte. Pri konfekciji so bili glavni izdelki ženske obleke, bluze, spalne srajce in razne vrste rokavic. Izdelovali so tudi butično konfekcijo in unikatne izdelke. »O kakovosti izdelkov so pričale tudi številne nagrade na sejmih mode v Ljubljani in Beogradu,« je razložila Romana Purkart in dodala, da pa so bile najbolj prepoznavni kos oblačila Vezenin prav gotovo bele bluze. Vezenine so izdelovale tudi uniforme za gostinstvo in turizem, poleg lastnega pevskega zbora pa so oblekli še številne druge zbore.
Razstava na Bohinjski Beli pa je nastala v sodelovanju z Gorenjskim muzejem, kjer hranijo bogato zbirko industrijske dediščine. Kot so zapisali ob razstavi, so leta 1924 na Bledu ustanovili podjetje Izdelovalnica slovenskih in švicarskih vezenin. »Strojno so izdelovali trakove čipk in vezenine za konfekcijo in opremo doma. Prodajali so jih trgovcem na drobno in izdelovalcem ženske konfekcije po vsej Kraljevini Jugoslaviji.« Od leta 1929 se je na Bledu z industrijsko izdelavo čipk začelo ukvarjati podjetje Jugo–Rhomberg & Co, ki se je leta 1939 preimenovalo v Mayer & Co, Industrija čipk. Po drugi svetovni vojni so leta 1947 oba obrata združili in ustanovili Tovarno čipk in vezenin Bled, ki se je kmalu preimenovala v Vezenine Bled. »Desetletja so bile edini slovenski izdelovalec strojnih vezenin in vodilne na jugoslovanskem trgu.« V letu 1964 so odprli lastno prodajalno na Bledu in ustanovili uvozno-izvozni oddelek, ki je iskal tuje trge, v teh letih se je začela tudi prodaja konfekcije. Na tuje trge so prvič prodrli leta 1965. Leta 1992 so Vezenine dobile novega lastnika, v letih, ki so sledila, pa so se stalno soočali s finančnimi težavami. »Večino poslov so opravili za partnerje v zahodnoevropskih državah. Kljub temu podjetje dolgoročno ni našlo izhoda iz krize in leta 2004 je bila uvedena njegova likvidacija,« so razložili v Gorenjskem muzeju in dodali, da se je s tem na Bledu končala osem desetletij dolga, bogata tradicija strojne izdelave vezenin in čipk.