sanacija plazu neurje plaz močno deževje kamen prod pesek Kurja vas Podlebelca potok Noškarjev graben reka dolina vas Kokra občina Preddvor nanos kamen blato mulj skala / Foto: Gorazd Kavčič

Prioriteti sta dostop in voda

V Kokri, v zaselku Podlebelca, že skoraj en teden brni gradbena mehanizacija. Preddvorski župan Rok Roblek pričakuje, da bodo intervencijska dela po petkovem neurju končali v nedeljo.

Preddvor – »Doslej smo odpeljali več kot deset tisoč kubičnih metrov materiala,« je povedal župan Rok Roblek, ko so sredi tedna odstranjevali nanose kamenja, peska, blata in drugega materiala v zgornjem delu Podlebelce, v smeri vodnega zajetja. »Poleg dostopa do objektov želimo zagotoviti oskrbo s pitno vodo, konec tedna pa bomo skušali vzpostaviti tudi prevoznost po sosednji dolini, do Suhadolnika, kjer je za razliko od tukaj poškodovana predvsem javna infrastruktura,« je pojasnil.

Po dosedanjih ocenah sta dve izmed desetih poškodovanih hiš v Kokri neprimerni za bivanje. Več odgovorov, kako naprej po petkovem neurju, v katerem je hudournik Noškarjev graben izpod Kalškega grebena prinesel več tisoč kubičnih metrov materiala, pričakujejo ob danes napovedanem obisku predstavnikov državne tehnične pisarne, je povedal župan Občine Preddvor Rok Roblek, ko smo v sredo spremljali vrvež traktorjev, kamionov, gradbenih strojev, domačinov z lopatami v rokah in drugih, ki so odstranjevali posledice razdejanja. »Prioriteta je čiščenje vasi in struge Kokre. Urediti želimo dostope do objektov, poleg tega si prizadevamo najti rešitev za oskrbo z vodo, saj se je izkazalo, da je bil poškodovan vodovod,« je pojasnil župan.

Na območju pod Suhadolnikom je neurje prekinilo oskrbo z električno energijo. Družini, ki je kljub razmeram ostala na eni od samotnih kmetij, je v pomoč agregat. Po ozki pešpoti jo oskrbujejo z bencinom in drugim, kar potrebuje, obenem pa s stroji skušajo vzpostaviti dostop v sosednjo dolino. Konec tega tedna bodo po besedah župana posebej intenzivno delali na tem.

Pomoč sorodnikov, občanov, prostovoljcev

Intervencijska dela v teh dneh izvaja od 50 do 60 strojev, število dnevno prilagajajo. Poleg gasilcev in Civilne zaščite so po ujmi na pomoč prihiteli sorodniki, sokrajani iz Kokre, člani društev in drugi občani, s hvaležnostjo povedo krajani Podlebelce. »Od leta 1996, odkar smo tukaj, smo tretjič doživeli plaz, vendar tokrat v najhujši obliki,« pove Zdravko Povšnar. Njihovi hiši, eni izmed prvih ob vstopu v zaselek, je k sreči prizanesel, delo, ki so ga že uspešno opravili, pa jim je naložil na dvorišču.

Boštjan Anko na srečo ni bil doma, ko je hudournik skoraj v celoti zasul njegov dom. Vest o tem ga je dosegla, ko je bil v službi. Trenutno biva pri sorodnikih, z županom pa so stekli tudi pogovori o možnostih, kje začeti na novo, doda. »Materialne pomoči za zdaj ne potrebujem. Sestrični sta mi že priskrbeli tudi nekaj oblačil; zdaj, ko je poletje, jih niti ne potrebujem veliko,« se nasmehne. K iskricam v očeh prispeva tudi to, da je pod gmoto kamenja ostalo célo njegovo cestno kolo, kar je po njegovih besedah pravi čudež.

Manjšo hišo, v katero sta vsaj dvakrat tedensko prihajala zakonca Preša, sta opustošila voda in mulj. »Za naju z možem je nekoliko drugače, ker imava stanovanje v Kranju; če nimaš več svoje postelje, je pa katastrofa. Srce me pa boli, ker sem bila tukaj rojena,« s pogledom objame izpraznjene prostore Anica Preša. »Zelo rada sva bila tukaj, tu imava vrt, ta je ostal nedotaknjen, trske in različne deščice, ki sva jih imela za hišo, pa je odneslo kdovekam. Klet je bila polna vode, gasilci so jo izčrpavali pet ur, bivalni prostori so bili zaliti do oken. Vse je plavalo, celo štedilnik, težak 150 kilogramov, je voda prevrnila. Ne moreš verjeti, kakšno moč ima,« se zamisli med odstranjevanjem ostankov parketa.

Zbiranje sredstev za pomoč pri sanaciji

Ocenjena škoda po besedah župana znaša najmanj 2,5 milijona evrov, pri čemer je treba upoštevati, da jo je na vodotokih težko določiti, opozori. Natančnejše podatke bodo pridobili s popisi. Zagotoviti pa bo treba tudi sredstva za stroške intervencije, pri čemer upa na posluh države, kot tudi na sodelovanje pristojnih pri načrtovanju sanacije in iskanju rešitev, da ogromna količina materiala, ki je še v zaledju, ne bi več predstavljala nevarnosti za krajane.

Za finančno pomoč pri sanaciji prizadetim v Kokri so na Občini Preddvor odprli posebno proračunsko postavko. »Zbrana sredstva bomo razdelili na podlagi posebnega pravilnika, v katerem bomo natančno določili kriterije. Želimo pomagati in biti transparentni,« poudari župan.

V stik s prizadetimi gospodinjstvi so stopili tudi sodelavci Karitas. Kot so napovedali, bodo v prvi fazi pomagali s sredstvi za najnujnejše potrebščine, v nadaljevanju pa bodo preko Župnijske karitas Preddvor pomagali tudi pri obnovi. Sredstva za pomoč prizadetim v neurjih zbirajo z nakazili na transakcijski račun, ki je objavljen na spletni strani Slovenske karitas, ter s SMS-sporočili KARITAS5 in KARITAS10 na številko 1919.

×