Za obnovo Sokolskega doma so doslej namenili približno milijon evrov, končna vrednost projekta bo znašala več milijonov. / Foto: Tina Dokl
Prizadevajo si za čimprejšnjo obnovo doma
Objekt nekdanjega Sokolskega doma oziroma TVD Partizan na Bledu pospešeno obnavljajo. V njem nameravajo med drugim urediti učilnice za vizualno umetnost, kavarno ter razstavni in prireditveni prostor.
Bled – V dobrih dvajsetih letih, odkar IEDC – Poslovna šola Bled domuje na Bledu, so prenovili oziroma na novo zgradili tri stavbe – Vilo Mežakla, Vilo Nelly in Vilo Mon Repos, ki so bile prej v slabem stanju. Kot je dejala dekanja in ustanoviteljica šole Danica Purg, so želeli še več pozornosti posvetili inovacijam, zato so se odločili, da kupijo še četrto stavbo, in sicer Sokolski dom oziroma objekt TVD Partizan.
V njem bodo po celoviti prenovi uredili prostore za izvedbo delavnic s področja vizualne umetnosti, poleg tega bo tam deloval pospeševalnik za zagonska podjetja. »V šoli imamo le predavalnice v obliki amfiteatra. Za učenje umetnosti in voditeljstva pa morajo biti tla ravna. Prav nam pride tudi oder, ki je v objektu, zato ga bomo ohranili,« je pojasnil Purgova.
Ker jim v obstoječih prostorih primanjkuje prostora za druženje, so si v novi stavbi zamislili tudi manjšo kavarno, kjer bi se družili njihovi študenti, prebivalci Bleda in turisti. »Sokolski dom oziroma objekt TVD Partizan je primer modernistične arhitekture, ki so ga okoli leta 1930 zgradili Blejci in ga uporabljali za kulturne prireditve in kot telovadnico. Mi si želimo to tradicijo ohraniti in v prihodnosti ponovno omogočiti prirejanje gledaliških predstav in koncertov, obenem pa prostor ponuditi v najem podjetjem, ki si želijo imeti seminarje na Bledu. V novih prostorih bomo gostili tudi razstave,« je dejala.
IEDC – Poslovna šola Bled, ki je objekt kupila leta 2016, bi morala stavbo v skladu s pogodbo z Občino Bled obnoviti do leta 2021. Zaradi posledic epidemije je šola pred iztekom roka zaprosila za podaljšanje, a tudi ta rok se je leta 2023 iztekel. Februarja lani je šola znova zaprosila Občino Bled za podaljšanje roka. Občinski svet je nato sprejel sklep, da se rok za obnovo podaljša do konca letošnjega leta. »Našo željo, da hišo čim prej obnovimo, je prekinila pandemija, ki je vplivala na finančni položaj šole. Kasneje smo se srečali še z eno težavo, in sicer vojno v Ukrajini. Ruski in ukrajinski trg sta za nas predstavljala vsaj eno tretjino prihodkov in zato smo obnovo morali spet nekoliko preložiti,« je pojasnila Purgova.
Lani spomladi je skupaj z arhitektom Janezom Koželjem projekt obnove predstavila blejskemu županu Antonu Mežanu in občinskemu svetu. »Dobili smo spodbudo občine, da obnovo nadaljujemo,« je poudarila. Najprej so se lotili obnove strehe, ki je bila ključnega pomena, saj so bili zidovi zaradi dežja mokri in poškodovani. Po dekanjinih besedah je bil ta del obnove zaključen pred dobrim letom. »Ker je objekt spomeniško zaščiten, je bilo pri načrtovanju obnove treba opraviti obsežne priprave ter številne pogovore in usklajevanja z Zavodom za varstvo kulturne dediščine,« je navedla.
Pred dobrimi 14 dnevi so začeli prenovo starih oken, postavitev novih oken in vrat v hiši, čemur bo sledila izolacija in vse drugo. »Predvidevamo, da bo naslednja faza obnove, celotna fasada z okni in vrati, dokončana do marca 2025. Notranjost zgradbe smo v veliki meri že obnovili. Tam smo celo že imeli nekaj srečanj študentov,« je zadovoljna Purgova.
Za obnovo Sokolskega doma so doslej namenili približno milijon evrov, končna vrednost projekta pa bo po ocenah Danice Purg znašala več milijonov. Po zaključku obnove fasade bodo uredili tudi okolico z zeleno zasaditvijo in parkirišče, ki bo manjše kot doslej.