Promet je po besedah blejskega župana Antona Mežana eden ključnih izzivov, s katerim se na Bledu srečujejo že več desetletij. / Foto: Tina Dokl
Promet je po besedah blejskega župana Antona Mežana eden ključnih izzivov, s katerim se na Bledu srečujejo že več desetletij. / Foto: Tina Dokl
Promet je eden ključnih izzivov
Občina Bled je pristopila k izdelavi občinske celostne prometne strategije, ki se bo posvetila izzivom mobilnosti in zastavila cilje na področju urejanja prometa za naslednjih sedem let.
Bled – Pripravo dokumenta je Občina Bled zaupala Posoškemu razvojnemu centru in podjetju Ljubljanski urbanistični zavod. Kot so pojasnili, bosta do junija prihodnjega leta pripravljavca poskrbela za vse faze, ki vključujejo številne delavnice, javne razprave in druge načine vključevanja javnosti. Strategijo, ki jo bo v vmesnem času dvakrat presojal zunanji presojevalec, bo junija 2026 obravnaval in potrjeval blejski občinski svet. Prvo strategijo so sicer sprejeli že leta 2017.
»Promet je eden ključnih izzivov, s katerim se srečujemo na Bledu že več desetletij. Iz leta v leto je za občane življenje vse bolj nevzdržno. Pogosto se govori samo o južni razbremenilni cesti, vendar bo ta le del rešitve,« je dejal blejski župan Anton Mežan. Zato se bodo, kot je dodal, v novi celostni prometni strategiji izdatno posvečali celotnim spremembam na področju mehke in trajnostne mobilnosti, ki zahtevajo tudi spremembo miselnosti vseh udeležencev v prometu z zavedanjem, da ima takšna mobilnost velik vpliv na višjo kakovost bivanja. »Izbor učinkovitih ukrepov za zmanjševanje tranzitnega prometa skozi edino in glavno prometnico skozi občino bi nam pomagal doseči tudi zmanjševanje emisij iz prometa v okolje, ki imajo občuten vpliv na varovanje že tako občutljive naravne dediščine in ekosistema Blejskega jezera,« je še poudaril.
S sprejetjem strategije bo Občina Bled pridobila možnost kandidiranja za javna sredstva za izvedbo infrastrukturnih in neinfrastrukturnih ukrepov na področju trajnostne mobilnosti, kot jih predvideva Program evropske kohezijske politike 2021–2027, in drugih evropskih ter nacionalnih razpisih.