Občinska uprava Občine Medvode je zaradi popoplavne obnove občinske stavbe začasno v Športni dvorani Medvode. Ena ključnih prioritet v prihodnjih mesecih bo kadrovska okrepitev. / Foto: Maja Bertoncelj

Občinska uprava Občine Medvode je zaradi popoplavne obnove občinske stavbe začasno v Športni dvorani Medvode. Ena ključnih prioritet v prihodnjih mesecih bo kadrovska okrepitev. / Foto: Maja Bertoncelj

Proračun rekorden, kadra pa manjka

Občina Medvode ima rekorden proračun, zaradi pomanjkanja kadra pa upajo, da jim ga bo uspelo tudi uresničiti. Kadrovska problematika v občinskih upravah je razširjena težava, pritrjujejo v Skupnosti občin Slovenije in Združenju občin Slovenije.

Medvode – Na Občini Medvode se srečujejo z velikim pomanjkanjem kadra. »Projektov je ogromno, zagotovo še nikoli toliko. Prav tako proračun še nikoli ni bil visok več kot štirideset milijonov evrov. Stanje glede kadrovske zasedbe v občinski upravi pa je iz tedna v teden manj rožnato. Glede na si­stemizacijo delovnih mest bi lahko zaposlili skoraj deset ljudi. To je tretjina sedanje občinske uprave. Ena ključnih prioritet v zimskih mesecih bo kadrovska okrepitev,« je konec lanskega leta za občinsko glasilo Sotočje povedal župan Medvod Nejc Smole. Na ponovoletnem srečanju z občinskimi svetniki in predstavniki medijev je pojasnil, da so sledili še novi odhodi.

Pomanjkanje kadra razširjena težava

»V občinski upravi Občine Medvode smo imeli konec lanskega leta sistemiziranih 45 delovnih mest. Po odhodu še štirih sodelavcev je s februarjem zaposlenih 28 javnih uslužbencev, pri čemer so upoštevani tudi zaposleni v Režijskem obratu. Na primer leta 2014 je bilo, če ne upoštevamo funkcionarjev, na občini zaposlenih 25 oseb, naloge, ki jih danes izvaja Režijski obrat, pa so opravljali zunanji izvajalci. Če bi bilo danes tako, bi bilo zaposlenih trenutno 22. Sprejeti proračun je bil za leto 2014 16,3 milijona evrov, za letošnje leto pa je 41 milijonov evrov,« so pojasnili na Občini Medvode.

Z vprašanjem, kako pereča je problematika pomanjkanja kadrov v lokalni samoupravi, smo se obrnili tudi na Skupnost občin Slovenije in Združenje občin Slovenije.

Potrdili so, da pomanjkanje kadra v občinah je prisotno. »Gre za razširjeno težavo, ki je povezana s staranjem prebivalstva, nizkimi plačami v primerjavi z zasebnim sektorjem, večjo kompleksnostjo dela in omejenimi možnostmi za napredovanje. Občine pogosto poročajo o težavah pri zaposlovanju na ključnih področjih, kot so urbanizem, informatika, pravo ...« so pojasnili v Združenju občin Slovenije. Dodajajo, da po podatkih iz preteklih let v javnem sektorju pogosto manjka več sto strokovnjakov, predvsem na področjih, kjer je večja konkurenca z gospodarstvom. »Pomanjkanje je bolj izrazito v manjših občinah, kjer so plače še bolj omejene, naloge pa pogosto zelo raznolike.«

Razlogi za odhode

Na Občini Medvode pravijo, da ima vsak od odhajajočih sodelavcev različne osebne razloge, večinoma pa navajajo preveliko obremenjenost, prenizko plačilo za opravljeno delo in druge bonitete, ki jim jih lahko ponudijo drugi delodajalci, med katerimi je tudi delo od doma. »Večinoma odhajajo na ministrstva, v zasebni sektor in druge občine, ki so običajno bližje njihovemu stalnemu prebivališču,« navajajo. Temu pritrjujejo tudi v Združenju občin Slovenije, kjer ugotavljajo, da je največji odliv kadra iz občinskih uprav v zasebni sektor in v državne institucije.

Občine zahtevajo visokokvalificirane strokovnjake, ki pa se zaradi kompleksnosti dela in nizkih plač pogosto odločajo za delo drugje.

Eden izmed razlogov za takšno stanje so zagotovo plače. »Javna uprava pogosto ne more konkurirati plačam, ki jih ponuja zasebni sektor. Tu so še drugi razlogi. Občine zahtevajo visokokvalificirane strokovnjake, ki pa se zaradi kompleksnosti dela in nizkih plač pogosto odločajo za delo drugje. Javna uprava se pogosto srečuje s stereotipom, da gre za manj dinamično ali manj nagrajujoče okolje. Poleg tega mlajši kadri pogosto odhajajo na bolje plačane in manj birokratske položaje v gospodarstvu ali državnih institucijah,« pravijo v Združenju občin Slovenije. V Skupnosti občin Slovenije poudarjajo, da je privabljanje kakovostnega kadra v javni sektor nujno tako za splošno prebivalstvo kot za gospodarstvo. »Z njegovo pomočjo lahko zagotavljamo učinkovito upravljanje, razvoj sodobnih infrastrukturnih projektov, podporo podjetjem in stabilno okolje, ki spodbuja gospodarsko rast. Skupnost občin Slovenije si prizadeva za stalni dialog z državnimi institucijami, da bi sistemsko reševali tudi težave s pomanjkanjem kadra v občinah ter omogočili pogoje za bolj konkurenčno zaposlitveno okolje tudi na lokalni ravni. Menimo, da nedavna plačna reforma v javnem sektorju pomeni korak v pravo smer.«

Dobre izkušnje s pripravniki

Na Občini Medvode se intenzivno ukvarjajo s privab­ljanjem novih kadrov. »Po pogovorih z drugimi župani ugotavljamo, da ta težava ni prisotna le pri nas, ampak tudi v sosednjih občinah. Nadejamo se, da bosta pred kratkim sprejeta plačna reforma in dvig plač spodbudila večji interes za delo v občinah. Ta je odvisen tudi od stopnje brezposelnosti v državi in stanja gospodarstva, kjer v zadnjih mesecih opažamo spremembe.« Prijav na objavljene javne razpise in natečaje je veliko manj kot pred leti, veliko jih ne izpolnjuje pogojev. Že več kot eno leto na primer iščejo sodelavca, ki bi vodil projekte s področja vodovoda in kanalizacije. V kratkem bodo objavili tudi nekaj razpisov za pripravniška delovna mesta. »V zadnjih letih imamo dobre izkušnje z zaposlovanjem mladih brez delovnih izkušenj po zaključenem izobraževanju. Večina pripravnikov, ki smo jih zaposlili, ostaja pri nas in prevzema vedno zahtevnejše naloge. Seveda pa je vzgoja lastnih kadrov dolgotrajen in zahteven proces,« še dodajajo.