Prvo akcijo so pripravili minulo soboto, ko so posadili prve od šestdeset lip in desetih jablan. / Foto: arhiv Komunale Škofja Loka
Prvo akcijo so pripravili minulo soboto, ko so posadili prve od šestdeset lip in desetih jablan. / Foto: arhiv Komunale Škofja Loka
Sadili so medovita drevesa
V teh dneh v Škofji Loki sadijo lipe in jablane, k čemur jih dodatno spodbuja Čebelarska zveza Slovenije.
Škofja Loka – Čebelarska zveza Slovenije se je odločila, da naredi odločnejši korak in prevzame pobudo za zmanjševanje negativnega vpliva na okolje zaradi toplogrednih plinov. Tudi sicer čebelarji že leta spodbujajo sajenje medovitih rastlin v okviru sodelovanja z občinami, zato so tudi začeli projekt Dan sajenja medovitih rastlin.
»Uspešno smo oddali prijavo za sadike medovitih dreves. Na naš poziv, da obstaja možnost pridobitve sadik, so se hitro odzvali Glasbena šola Škofja Loka, Osnovna šola Škofja Loka-Mesto, Vrtec Škofja Loka z enotami Biba, Pedenjped in Ciciban ter Ljudska univerza Škofja Loka. Tako so nam odobrili 70 ulončenih sadik, ki smo jih prevzeli v Čebelarskem razvojno-izobraževalnem centru Gorenjske,« pojasnjujejo na škofjeloški občini.
Prva akcija sajenja je tako potekala minulo soboto, ko so del teh sadik posadili ob kolesarski stezi, ki vodi v Industrijsko cono Trata. Sajenje so opravili predstavniki Komunale Škofja Loka na čelu z direktorjem Primožem Rženom, pridružili pa so se jim predstavniki invalidskega podjetja Želva in občine.
»Komunala Škofja Loka je v okviru svojih dejavnosti zadolžena tudi za vzdrževanje dreves na javnih površinah. Del naših aktivnosti je tako usmerjen v obnavljanje in nadomeščanje starih oz. posušenih dreves, zato smo bili zelo veseli ideje Čebelarske zveze, da po celotni Sloveniji podari sadike medovitih dreves. Število sadik, ki smo jih posadili v okviru tega projekta, je enakovredno povprečni letni količini novih dreves, ki jih na javnih površinah zasadimo po celotni Škofji Loki,« je pojasnil Primož Ržen.
V tem tednu bodo sadike jablan dostavili še javnim zavodom, ki bodo sami pripravili sadilne jame ter organizirali manjši dogodek sajenja in ga primerno dokumentirali. »To je lahko priložnost za učenje otrok, mladostnikov pa tudi odraslih o samem postopku in pomembnosti sajenja medovitih rastlin,« pravijo na škofjeloški občini.