Minister za naravne vire in prostor Jože Novak na obisku v Kamniku / Foto: Aleš Senožetnik

Minister za naravne vire in prostor Jože Novak na obisku v Kamniku / Foto: Aleš Senožetnik

Sanacija dobro napreduje

Minister Jože Novak ocenjuje, da sanacija vodotokov po poplavah napreduje dobro. V naslednjih dveh letih za sanacijo v porečjih srednje Save, Ljubljanice in Kamniške Bistrice namenjajo 121 milijonov evrov.

Kamnik – Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je v sredo obiskal občine ob porečjih srednje Save, Ljubljanice in Kamniške Bistrice.

Na tem območju je bilo v letošnjem letu zaključenih 126 delovišč, od tega največ na območju občin Kamnik (68) in Cerklje (14). Na območju celotne Slovenije pa so bili izvedeni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih v skupni vrednosti 171 milijonov evrov.

Izrednim ukrepom zdaj sledi sanacija. Na območju, ki ga je tokrat obiskal minister, je poleg povečanih sredstev za redno vzdrževanje v naslednjih dveh letih predvidenih 121 milijonov evrov za sanacijo, od tega polovica za območje občine Kamnik. »Denar je namenjen pripravi rešitev, ki so na naravi temelječe in istočasno povečujejo odpornost proti posledicam podnebnih sprememb,« je povedal minister, ki dodaja, da je med največjimi izzivi sanacija kamniško-domžalskega območja, ki je bilo najbolj prizadeto, hkrati pa pripravljajo tudi dokumentacijo za posamezne zadrževalnike, med drugim tudi na območju Komende in Cerkelj.

Občine na tem območju so bile upravičene do 18 milijonov evrov predplačil, od tega so jih porabile 12,5 milijona. Nekatere, med katerimi je tudi Občina Kamnik, so ta sredstva že v celoti počrpale. Na vprašanje, kdaj bo na voljo preostanek zneska, minister odgovarja, da takoj. »Občine lahko takoj črpajo sredstva za projekte, ki so pripravljeni,« je pojasnil minister, ki je župane pozval, naj projekte pripravijo in zaključijo v naslednjih dveh letih.

Kot je dejal župan najbolj prizadetega Kamnika Matej Slapar, je bilo njegovo glavno sporočilo ministru, da vodotoke uredijo tako, da bodo odpornejši proti morebitnim prihodnjim naravnim nesrečam. »Prav tako si želimo krajših birokratskih postopkov. Časa imamo dve leti, in če bodo postopki preveč zakomplicirani in predolgi, bomo te časovnice težko lovili, vemo pa, da so prizadeta območja že danes lahko spet ogrožena,« je povedal Slapar, ki si podobno želi tudi za posameznike, prizadete v poplavah, ki so prejeli finančno pomoč države. »Upam, da država ne bo za vsak cent, ki so ga ljudje porabili, zahtevala poročila, saj vemo, da je bilo opravljenega veliko prostovoljnega dela,« je zaključil.

»Pozdravljam tovrstne posvete, kjer smo dobili konkretne odgovore,« pa je povedala županja Domžal mag. Renata Kosec. »Tudi lokalne skupnosti pa moramo biti proaktivne in same poskrbeti za določena sredstva, predvsem na področju vzdrževanja vodotokov, saj ne moremo v celoti računati na državo,« je še dodala.