Župan Jurij Kern, Tadejeva mama Marjeta Pogačar in avtor razstave France Stele ob odprtju razstave na Juhantovi poti / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Župan Jurij Kern, Tadejeva mama Marjeta Pogačar in avtor razstave France Stele ob odprtju razstave na Juhantovi poti / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Še vedno je Tadej s Klanca

Razstava na prostem ob hipodromu v Komendi predstavlja Tadeja Pogačarja izza velikega odra. Sokrajan France Stele, fotograf, pisec, založnik …,
je kolesarskega šampiona ujel v objektiv, še preden se je odpeljal proti svetovnemu vrhu.

Komenda – Bil je skavt, preizkusil se je v nogometu, smučarskih skokih, orientacijskem teku; kolesar je postal po vzoru svojega brata Tilna, seznanja razstava Tadej Pogačar: izza velikega odra, ki je nastala pod okriljem Medobčinskega muzeja Kamnik. Zgodbo najuspešnejšega kolesarja na svetu, s poudarkom na dogajanju v domači Komendi, je s fotografijami in spremljajočim besedilom spisal France Stele. Kot je povedal ob panojih na Juhantovi poti v bližini komendskega hipodroma, je imel najprej v mislih drugo temo, a ko je Tadej zmagal na Dirki po Italiji in je krožišče pred kulturnim domom postalo rožnato, si je rekel, da je treba ovekovečiti dogodke, ki so se dogajali vzporedno s Tadejevimi uspehi. »Bil sem na vseh sprejemih, fotografiral sem tudi dirke, ki so potekale skozi Komendo, poleg tega imam nekaj slik iz Tadejevega otroštva. Nastale so slučajno, nisem jasnovidec, ki bi vedel, da bo postal najboljši kolesar na svetu,« se je nasmehnil Stele.

France Stele: »Bil sem na vseh sprejemih, fotografiral sem tudi dirke, ki so potekale skozi Komendo, poleg tega imam nekaj slik iz Tadejevega otroštva. Nastale so slučajno, nisem jasnovidec, ki bi vedel, da bo postal najboljši kolesar na svetu.«

Niti družina si ni mislila, da bo postal vrhunski kolesar, pravi mama Marjeta Pogačar. »Za nas je bilo pomembno, da čas preživlja aktivno in kvalitetno. V družini smo imeli ves čas filozofijo, da se otroci ukvarjajo z nekim športom in imajo družbo prijateljev, s katerimi na prijeten in aktiven način preživljajo otroška in mladostniška leta. Če trenirate, če ste na svežem zraku, je vse veliko lažje; človek ima veliko več energije,« je nagovorila mlade. Prvim obiskovalcem razstave je tudi razkrila, da je bil Tadej v rosnih letih precej živahen. »Bil je radoživ, včasih tudi nagajiv, vedno veseljak. Jaz sem rekla, da je družinski klovn; čim je začutil, da je v družini napetost, je vedno iskal načine, kako bi nas spet razvedril in povezal med seboj.«

Uspehi, sprejemi

Skupaj z domačimi se Tadejevih uspehov veselijo sokrajani in drugih navdušenci nad kolesarstvom. Leta 2019 so na primer pripravili veličasten sprejem po vrnitvi z Dirke po Španiji, kjer je zasedel tretje mesto, in se ob tem zahvalili tudi Luki Piberniku za velike uspehe v preteklosti, je spomnil France Stele, ki ima v svoji zbirki, kot nam je povedal, okoli pet tisoč fotografij, povezanih s Pogačarjem.

Leta 2021 je po besedah avtorja razstave postalo jasno, da se je na svetovni kolesarski sceni rodil šampion, ki se bo postavil ob bok največjim kolesarjem z Eddyjem Merckxom na čelu. »Med drugim je to leto zmagal na Dirki po Sloveniji, osvojil dva kolesarska spomenika in bil tretji na olimpijskih igrah v Tokiu.« Sredi avgusta, po drugi zmagi na Dirki po Franciji, ga je na hipodromu pozdravila velika množica ljudi. Še bolj polna je bila Komenda v letošnjem poletju, ko je tretjič slavil v Parizu, pred tem pa spomladi v rožnati majici prikolesaril v Rim. »In ko smo mislili, da je bilo v tem letu že vse videno, je Tadej 29. septembra v Zürichu oblekel še mavrično majico svetovnega prvaka,« je pripisal Stele na zadnjem razstavnem panoju.

Pri organizaciji sprejemov je imel glavno vlogo sedanji župan Občine Komenda Jurij Kern, sosed najhitrejšega kolesarja. »Poznam ga od malih nog, spominjam se ga kot prisrčnega fanta, ki se po mojem mnenju ni spremenil. Slava mu ni stopila v glavo, še vedno je Tadej s Klanca,« je župan pozdravil poklon domačinu, kolesarskemu velikanu, s fotografsko razstavo, ki bo na ogled do 23. oktobra 2025.