Tudi pri nakupu rabljene smučarske opreme je dobrodošel nasvet strokovnjakov. / Foto: Vilma Stanovnik

Tudi pri nakupu rabljene smučarske opreme je dobrodošel nasvet strokovnjakov. / Foto: Vilma Stanovnik

Smučanje je lep šport

Tako pravijo starši, ki želijo za smučanje navdušiti svoje otroke, v smučarskih klubih pa ugotavljajo, da (tudi) zelene zime in napori, ki jih zahteva šport, zmanjšujejo zanimanje mladih in staršev za ta včasih še kako priljubljen tekmovalni šport.

Škofja Loka – Škofjeloški smučarski klub Alpetour že vrsto let sodi med najuspešnejše slovenske smučarske klube, dolga leta pa njegovi člani pripravljajo tudi smučarski sejem, ki je minuli konec tedna znova potekal v Športni dvorani Poden. Čeprav pričakovanega snega ni bilo, je bilo na njem veliko obiskovalcev.

»Za našo Julijo, ki bo stara štiri leta, potrebujemo smučarsko opremo. Upam, da jo dobimo in bomo začeli smučati skupaj. Sam namreč rad smučam, ljubezen in veselje do tega bi rad prenesel tudi na otroke,« je povedal Andrej Štrajhar, ki je z družino prišel v Škofjo Loko iz Kamnika.

Ponudbo na sejmu so si večinoma ogledovale družine, ki so že vajene, da jim na sejmu svetujejo tudi izkušeni smučarji in trenerji. »Že nekaj let smučam, na sejem pa sem prišel z družino in brat je že nekaj izbral. Rad smučam in imam že vso opremo. Prejšnja leta sem smučal na Soriški planini, Cerknem in Starem vrhu, letos pa bomo šli tudi v Avstrijo,« je povedal sedmošolec Jakob Vidmar s Studena.

Menjava opreme

»Vsako leto pripravimo smučarski sejem predvsem zato, ker želimo staršem omogočiti, da otrokom zamenjajo smučarsko opremo. Dejstvo je, da otroci opremo hitro prerastejo, tukaj pa lahko prodajo prejšnjo in sorazmerno ugodno kupijo večjo,« je povedal predsednik Smučarskega kluba Alpetour Janez Dekleva in pojasnil, da se organizatorji sejma vsak konec tedna izmenjujejo, tako da lahko sejme v bližini obiskujejo tudi tisti, ki so jih doma zamudili.

»Ob začetku decembra je bil vrsto let v tem času že sneg, zdaj ga kljub napovedi še ni. Vseeno upamo, da bo kmalu padel tudi do nižin oziroma da bodo primerne temperature za njegovo izdelovanje. Takrat bomo v sodelovanju z Zavodom za šport Škofja Loka naredili sneg tudi v mestnem jedru, za drsališčem pod Škofjeloškim gradom. Skupaj bomo nato pripravili brezplačne tečaje za otroke iz vrtcev. Na ta način želimo omogočiti otrokom, da se srečajo s snegom in smučanjem,« je povedal Janez Dekleva, ki je bil razočaran ob novici, da letos ne bo obratovalo smučišče na bližnjem Starem vrhu.

»Lahko povem, da smo v klubu slabe volje, ker bo smučišče zaprto. To nam povzroča vrsto preglavic, saj je klub poleg treningov na Starem vrhu organiziral številna večja in manjša tekmovanja. To je bilo pač naše matično smučišče. Zdaj se še bolj povezujemo z drugimi, predvsem s smučiščem na Soriški planini, ki je bila že doslej nekako naš drugi dom in je že večkrat gostila tako naša domača kot mednarodna tekmovanja. Predvidoma bo tam sredi februarja tudi jubilejni, 50. Pokal Loka. Vseeno upamo, da se bo Stari vrh v naslednjih sezonah spet zavrtel, čeprav vemo, da to ne bo preprosto,« je povedal Janez Dekleva, ki se zaveda posledic zelenih zim za smučanje.

»Večina športov v Sloveniji je v zadnjem času v deficitu, vzrok za to pa sta tako manjša populacija otrok kot pripravljenost otrok in staršev za napore, ki jih zahteva šport,« tudi pravi Janez Dekleva in pojasnjuje, da je v njihovem klubu še vedno okoli trideset mladih tekmovalk in tekmovalcev.

»Kljub zmanjšanju števila mladih ostajamo eden največjih klubov v Sloveniji, saj imamo dobre pogoje, vrhunske trenerje na čelu z Natašo Bokal, Nino Mihovilović in Klemenom Omanom, pa tudi kombije in drugo, kar je potrebo za delo,« še pravi predsednik Janez Dekleva.