O usodi družine je na slovesnosti spregovorila Majda Jelenc. / Foto: Tanja Mlinar
Spomin na tri padle brate
Na dan, ko je pred enainosemdesetimi leti nemška vojska morala zapustiti Žiri, so z rojstne hiše bratov Žakelj, padlih žirovskih prvoborcev, na granitni monolit poleg hiše prestavili spominsko ploščo, da bi jo ohranili tudi za prihodnje rodove.
Žiri – Prestavitev spominske plošče so pripravili v sklopu praznovanja dneva spomina, s katerim v Žireh ohranjajo spomin na 24. oktober 1943, ko se je iz Žirov umaknila nemška vojska, že dan po odhodu nemških vojakov pa so na Ledinici kot prvi na Gorenjskem ustanovili narodnoosvobodilni odbor za občino Žiri in vzpostavili zametke oblikovanja narodne oblasti. Na krajši slovesnosti, ki so jo pripravili ob tem, pa so se spomnili tudi na leto 1942, ko so ljudje v teh krajih še živeli pod okupatorsko nemško oblastjo. To leto je močno zaznamovalo tudi družino Žakelj, saj so v bojih z okupatorjem življenje izgubili kar trije od šestih otrok iz te družine. Na tragično usodo družine in težke vojne čase opominja tudi spominska plošča, ki zdaj stoji na granitnem monolitu ob njihovi rojstni hiši.
O usodi družine je na slovesnosti spregovorila tudi Majda Jelenc, hčerka Francke Jereb, sestre bratov Žakelj. Spomnila je, da se je osemčlanska družina Žakelj pred vojno s težavo preživljala, zato so morali sinovi, še preden so končali šolanje, služiti kruh kot pastirčki in kasneje hlapci. V času druge svetovne vojne so se v želji po boljšem življenju uprli okupatorju in postali slovenski partizani. Že decembra 1941 so se pridružili Cankarjevemu bataljonu. V dražgoški bitki je najprej padel najstarejši sin Vinko, v poletni nemški ofenzivi pod Blegošem je bil v boju ranjen in ujet, kasneje pa ustreljen drugi sin Janez, sina Pavla, ki je preživel tudi to bitko, pa je izdal nemški ovaduh, tako da so ga na poti proti Ljubljani s tremi soborci ujeli in ustrelili. »Po smrti treh bratov so preostale člane družine pogosto obiskovali nemški žandarji in gestapo, a niso klonili. Kljub veliki nevarnosti so pri njih vedno dobili hrano in ležišče partizani, ko so v mraku prihajali na počitek,« je svoj govor sklenila Majda Jelenc.
Osrednja prireditev ob dnevu spomina bo jutri, 26. oktobra, ob 18. uri v dvorani DPD Svoboda. Rdeča nit prireditve bo vpis petja partizanskih pesmi v register nesnovne kulturne dediščine. Osrednji govorec bo Daniel Siter, raziskovalec in doktorand na Univerzi Alma Mater Europaea, zbrane bosta nagovorila tudi župan Franci Kranjc in ministrica za kulturo Asta Vrečko.