Spominsko ploščo Otonu Župančiču so odkrili župan Matej Slapar, pesnikova vnukinja dr. Alenka Župančič in lastnik stavbe ter pobudnik Damijan Rostan. / Foto:

Spominska plošča Otonu Župančiču

V četrtek, 11. junija – enainsedemdeset let po njegovi smrti – so na Vivodovi hiši na Parmovi ulici v Kamniku odkrili spominsko ploščo Otonu Župančiču, Belokranjcu, ki pa je bil s Kamnikom zelo tesno povezan.

Kamnik – Oton Župančič, pesnik, dramatik in prevajalec, je v letih po prvi svetovni vojni redno prihajal počitnikovat v Kamnik; s svojo družino je stanoval v gradu Zaprice in se družil s tukajšnjimi kulturniki, s katerimi je stkal prijateljstva. Rad je zahajal v gostilno Pri vinski trti, v gostilni ga je najbolj privlačil sam ambient na vrtu, saj ga je žuborenje mlinščice, ki je takrat še tekla tam mimo, pritegnilo k pisanju. Prav tam je nastala skorajda celotna Veronika Deseniška, tragedija v petih dejanjih.

Kamnik je Župančiču podelil tudi naziv častnega meščana, takrat šele drugemu posamezniku (prvi je ta naziv dobil Rudolf Maister), na diplomo pa so zapisali: »Mesto Kamnik imenuje velikega slovenskega pesnika in besednega umetnika, svojega odličnega in dragega gosta gospoda Otona Župančiča ob 50-letnici njegovega rojstva v počastitev njegovega genijalnega dela in v priznanje dragocenih zaslug, ki si jih je pridobil za kulturo in jezik slovenskega naroda, za svojega častnega meščana«.

Spomin na njegovo povezanost s Kamnikom je z leti nekoliko zbledel, a minuli teden je bil mojster moderne znova v središču pozornosti. Na hiši na Parmovi ulici, ki je še vedno znana kot Vivodova hiša, čeprav sta njena lastnika danes Ivica Rostan in njen sin Damijan, so namreč odkrili spominsko ploščo. Zanjo je zaslužen Damijan Rostan, ki si je za to prizadeval vrsto let, saj je velik ljubitelj zgodovine, in kot pravi: »Zelo cenim preteklost ter dediščino naših prednikov, zato se mi zdi škoda, da tako malo Kamničanov ve za to, kar se je dogajalo v tej hiši. Mesto bi moralo biti ponosno na takšne povezave z velikimi Slovenci.« Povezan se je z zavodom za spomeniško varstvo v Kranju in pridobil podporo Občine Kamnik, ki je ploščo financirala, ob 71. obletnici pesnikove smrti pa je pripravil še slovesen dogodek, ki se ga je udeležila tudi Župančičeva vnukinja dr. Alenka Župančič. Ta se je družini Rostan zahvalila za obujanje in ohranjanje spomina na njenega deda ter si skupaj z vsemi prisotnimi zaželela, da bi Kamnik v prihodnje gostil tudi gledališko uprizoritev Veronike Deseniške – v mestu torej, kjer je bila napisana.

×