Športnice in športniki so se pomerili v troboju metov (disk, krogla, kopjeIkij), troboju voženj (100 m, 200 m, 400 m), na 800 m odprta kategorija in v memorialni disciplini 100 m s standardnimi vozički. / Foto: Gorazd Kavčič

Športnice in športniki so se pomerili v troboju metov (disk, krogla, kopjeIkij), troboju voženj (100 m, 200 m, 400 m), na 800 m odprta kategorija in v memorialni disciplini 100 m s standardnimi vozički. / Foto: Gorazd Kavčič

Športniki invalidi so se pomerili v Radovljici

Konec tedna je na atletskem stadionu v Radovljici potekal 55. memorial prof. Bojana Hrovatina, ki je štel tudi kot 34. državno prvenstvo ter deseto mednarodno tekmovanje v atletiki športnikov invalidov – paraplegikov in tetraplegikov.

Radovljica – Organizator tekmovanja z bogato tradicijo je Zveza paraplegikov Slovenije, soorganizatorja memoriala pa tokrat Društvo paraplegikov Gorenjske ter Zveza za šport invalidov Slovenije – Slovenski paralimpijski komite. Športnice in športniki so se pomerili v troboju metov (disk, krogla, kopje/kij), troboju voženj (100 m, 200 m, 400 m), na 800 m odprta kategorija in v memorialni disciplini 100 m s standardnimi vozički.

V troboju metov je bil v kategoriji F51 najboljši Žan Kranjc, v združeni kategoriji F52 in F53 Henrik Plank, v kategoriji F54 Janez Hudej, v združeni F55, F56 in F57 pa Nejc Stakne. V ženski konkurenci so bile v troboju najboljše Katarina Miličevič (F51), Marta Janežič v F53, Jerneja Štrakel v F54 in Jelena Vuković v F55.

V troboju voženj je v moški konkurenci formul slavil Janez Hudej, v moški konkurenci z vozički je bil najboljši Jernej Slivnik, v ženski pa Katja Gerdovič. Na 800 m je bil najhitrejši Aleš Povše, v memorialni disciplini 100 m s standardnimi vozički pa sta bila najhitrejša Jernej Slivnik v moški in hrvaška tekmovalka Biljana Balde v ženski konkurenci.

»Nas, invalide, šport rehabilitira, tako fizično kot psihično. Sploh je pomemben pri mladih po poškodbi, takoj na začetku, po prihodu z rehabilitacije; takrat v društvu naredimo čim več, da se najdejo v športu. Veliko je že, če spoznajo, da če pride poškodba in z njo voziček, lahko v življenju še vedno nekaj dosežeš – ampak za to je treba delati, ravno tako, kot če hodiš.«

Po devetih letih spet v Radovljici

Tekmovanje vsako leto pripravijo v drugi slovenski regiji, tokrat ga je po devetih letih kot soorganizator gostilo Društvo paraplegikov Gorenjske. »Zadovoljni smo z udeležbo, kljub temu da so Čehi in Makedonci zaradi slabih vremenskih razmer žal sodelovanje morali odpovedati,« je v soboto povedala Jovita Jeglič, referentka za šport pri Društvu paraplegikov Gorenjske.

»Nad prizoriščem smo navdušeni, ker je na zelo visokem nivoju, praktično in dostopno, obenem pa smo bili tudi letos tako kot pred devetimi leti deležni velike podpore radovljiškega župana Cirila Globočnika in ravnatelja tukajšnje šole Borisa Mohoriča. Zelo lepo smo sprejeti, za kar smo izjemno hvaležni.« Pri tem je poudarila pomen športa tako za hodeče kot za gibalno ovirane. »Nas, invalide, šport rehabilitira, tako fizično kot psihično. Sploh je pomemben pri mladih po poškodbi, takoj na začetku, po prihodu z rehabilitacije; takrat v društvu naredimo čim več, da se najdejo v športu. Veliko je že, če spoznajo, da če pride poškodba in z njo voziček, lahko v življenju še vedno nekaj dosežeš – ampak za to je treba delati, ravno tako, kot če hodiš. V veliko podporo pri tem nam je parasmučar Jernej Slivnik, ki nas spremlja na naših predstavitvah.«

Vključiti želijo čim več mladih

Da je treba tudi v prihodnje veliko pozornosti posvečati prav mladim, je poudaril tudi predsednik Zveze paraplegikov Slovenije Dane Kastelic, ki je izrazil zadovoljstvo, da bo prihodnji teden ob slovenskem dnevu športa na Olimpijskem komiteju Slovenije podpisana pogodba, s katero bodo Zveza za šport prejela dodatna sredstva prav za vključevanje mlajših invalidov in izboljšanje pogojev za njihove treninge in tekmovanja. »Razumem starše, ki najprej poskrbijo za otrokovo zdravstveno rehabilitacijo: zdravniki, fizioterapija … premalo pa se zavedamo, da v tem času, ko se ukvarjajo s terapijami, otrokom manjka socialna mreža, ki jo pa zagotovo dobijo s športom. Starši z leti obnemorejo, če so otroci športniki in imajo dobro socialno mrežo, tudi bolj poskrbijo zase, posledično pa imajo tudi manj težav z zdravjem,« je povedal predsednik Dane Kastelic.

Zadovoljen s pogoji v Radovljici

Tekmovanja se je udeležil tudi slovenski paralimpijec iz Šentjurja pri Celju Henrik Plank, ki je na nedavno končanih paralimpijskih igrah v Parizu osvojil sedmo mesto v metu diska, v Radovljici pa je bil najboljši v troboju metov. »Vsemu se je treba prilagoditi, tudi vremenu,« je na kratko pokomentiral sobotne razmere na stadionu. »Tekmovati moraš na polno, ne glede na to, ali je mrzlo ali toplo.«

Z organizacijo tekmovanja v Radovljici je bil zelo zadovoljen, povedal je, da je prišel brez posebnih pričakovanj glede rezultatov, da pa se državnih prvenstev redno udeležuje. »Želim si narediti le eno dobro tekmo,« je povedal in se v kratkem pogovoru spomnil tudi na Pariz. »Imel sem se odlično, užival sem v vsem času, kar sem ga preživel na paralimpijski igrah.«

Sicer pa je tudi ta odlični paralimpijec poudaril pozitivne učinke ukvarjanja s športom. »Pomaga v vseh življenjskih situacijah, pa če si na vozičku ali brez njega, vedno ti da nekaj več, je pa res, da se s športom tudi dosti lažje spopadaš z invalidnostjo.«

»Občudujem vas in vam čestitam za vse dosežke. Predvsem pa, da najdete to voljo za treninge in tekmovanja. Želim vam, da še naprej vztrajate, da vsakič znova najdete voljo in energijo, da se gibate in ostajate v parašportu,« pa je ob koncu srečanja poudarila nekdanja vrhunska smučarka Špela Pretnar, ki se je udeležila sklepne slovesnosti.