Strategija trajnostnega razvoja občine Gorje stremi k ohranjanju zelene narave. / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjski glas

Strategija trajnostnega razvoja občine Gorje stremi k ohranjanju zelene narave. / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjski glas

Stremijo k ohranjanju zelene narave

Gorjanski svetniki so sprejeli Strategijo trajnostnega razvoja občine Gorje do leta 2030.

Zgornje Gorje – Za pripravo novega krovnega dokumenta, ki bo začrtal razvojne usmeritve gorjanske občine, je bila ustanovljena projektna skupina, sestavljena iz predstavnikov Občine Gorje, strokovnih sodelavcev Regionalne razvojne agencije Gorenjske – BSC Kranj ter Razvojne agencije Zgornje Gorenjske. Strategija je nastajala skozi enoletno obdobje, od junija lani do septembra letos, pri čemer so pripravljavci izvedli anketo med občani, da bi ugotovili njihovo počutje in želje za prihodnost. Organizirali so tudi različne delavnice ter izvedli intervjuje s predstavniki gospodarstva in turizma, poleg tega so upoštevali mnenja mladih.

»Veseli me, da je kar velik odstotek sodelujočih občanov zadovoljnih ali zelo zadovoljnih s kvaliteto bivanja v naši občini in da so nam dali dragocena mnenja, predloge in povratne informacije. Izkazalo se je, da so na vrhu lestvice med prednostmi bivanja v Gorjah še vedno najbolj cenjeni varnost, mirno in čisto okolje, bogastvo narave, povezovanje in solidarnost, na katerih naj bi bil razvoj občine načrtovan tudi v prihodnje. S trajnostnim razvojem pa Občina Gorje stremi predvsem k ohranjanju zelene narave,« je v nagovoru zapisal gorenjski župan Peter Torkar.

Na podlagi ključnih razvojnih prednosti in izzivov občine ter predlogov občanov in deležnikov so oblikovali vizijo razvoja, ki bo ustvarila okolje, privlačno za mlade družine, hkrati pa bo nenadomestljivo za prebivalce, ki tu živijo že od nekdaj, s poudarkom na gospodarskem napredku in ohranjanju zelene narave.

Za uresničitev razvojne vizije so opredelili tri tematska področja s strateškimi cilji in ukrepi, pri čemer je vrednost izvajanja ukrepov celotne strategije ocenjena na 21,3 milijona evrov. Načrt je bil narejen na podlagi predvidevanj uspešnosti na razpisih Evropske unije in možnega dodatnega vira občinskega proračuna, zasebni viri pa niso upoštevani.

Za izvajanje Strategije 2030, ki so jo gorjanski svetniki sprejeli s šestimi glasovi za in dvema proti, je zadolžen župan z občinsko upravo ter javnimi zavodi oziroma podjetji, katerih ustanoviteljica je Občina Gorje. Izvajanje bo spremljal poseben odbor, ki ga bo imenoval župan.