Lokalna novica je kraljica!
Anketa o oživljanju mestnega jedra / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjskega glasa

Anketa o oživljanju mestnega jedra / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjskega glasa

Svetniki o komunalnem prispevku

Tržiški občinski svetniki so se sestali na izredni seji, na kateri so na zahtevo civilne iniciative in sopodpisanih članov svetniških skupin obravnavali možnosti za nižji komunalni prispevek v občini.

Tržič – Sklic izredne seje tržiškega občinskega sveta zaradi perečega problema višine in metodologije odmere komunalnega prispevka minuli četrtek je bil na zahtevo civilne iniciative, ki ima zbranih že okoli 340 podpisov občanov, sopodpise za sklic izredne seje pa so prispevali tudi svetniki SDS, SD in NSi. Kot je pojasnil prvopodpisani na peticiji, svetnik Jaka Jankovec, si v iniciativi prizadevajo za pravično obravnavo vseh občanov, saj nihče ni imel možnosti izbrati, v katerem časovnem obdobju se bo lahko priključil na kanalizacijsko omrežje. Sedanja odmera, kot je pojasnil, ne upošteva enakih meril za vse zavezance, ob tem pa je opozoril celo na kršenje človekovih pravic. »Trenutna ureditev ne upošteva preteklih vlagaj občanov v komunalno opremo, kar povzroča neenakopravno obravnavo zavezancev v primerjavi s prejšnjimi obdobji. V letih 2012 in 2016 so bili na sejah občinskih svetov namreč sprejeti sklepi o olajšavah, ki so bile upoštevane ob izdaji odločb, tokrat pa takšnih olajšav ni, zato občani niso obravnavani enakopravno,« navajajo v iniciativi.

Župan Peter Miklič je povedal, da so bile odločbe zavezancem izdane na podlagi občinskega odloka iz leta 2023, ki je bil soglasno potrjen na občinskem svetu in glede na odlok iz leta 2022 ne zvišuje komunalnega prispevka.

Župan Peter Miklič je povedal, da so bile odločbe zavezancem izdane na podlagi občinskega odloka iz leta 2023, ki so ga sprejeli zaradi dograditve kanalizacijske infrastrukture med letoma 2021 in 2023. »Odlok je bil junija 2023 soglasno potrjen na občinskem svetu in glede na odlok iz leta 2022 ne zvišuje komunalnega prispevka.« Župan se je sicer strinjal, da je nujno, da poiščejo zakonito rešitev, ki bo pravična in bo enakopravno obravnavala vse zavezance, tudi sam se je, kot je poudaril, zavzel za sklic izredne seje, ker morajo biti občani na prvem mestu. Bo pa verjetno treba posebej obravnavati vsak primer in težave ne bo mogoče rešiti rokohitrsko, je opozoril, saj gre v tem primeru za situacijo, ko sta dve tretjini zavezancev za plačilo komunalnega prispevka tega že plačali, in če bi znižanje prispevka, olajšave ali subvencije priznali samo pritožnikom, to ne bi bilo enakopravno.

Svetniki, sopodpisniki peticije, so poudarili, da ne želijo sprejeti kakšnih nezakonitih sklepov, želijo pa, da se v najkrajšem možnem času odlok spremeni do te mere, da se ne bodo več pogovarjali o tej temi. Soglasno je bil sprejet sklep, da občinska uprava pripravi podrobnejše poročilo o metodologiji izračuna komunalnega prispevka in vrednotenja obstoječe komunalne opreme z navedbo vseh uporabljenih faktorjev in primerjavo s sosednjimi občinami. Župan je zagotovil, da se bodo v kratkem na to temo srečali s svetniškimi skupinami in občinskimi strokovnimi službami in se tudi pogovorili o tem, kakšne posledice bi sprejete olajšave imele za druge projekte v proračunu za prihodnje leto.