Dom Viharnik se zdaj imenuje Mavida, čeprav stara tabla še stoji. / Foto: Suzana P. Kovačič
Svojce skrbijo razmere v domu starejših
Jeseni so se pojavile pritožbe svojcev stanovalcev doma starejših v Kranjski Gori, predvsem na račun osiromašenih jedilnikov in pranja perila. Dom je pred nekaj leti kupila avstrijska skupina Mavida Group, direktorica doma pojasnjuje, da so v prehodnem obdobju.
Kranjska Gora – Dom Mavida Kranjska Gora, prej Dom Viharnik, je zasebni dom starejših občanov s koncesijo, ki ga je še s tremi drugimi domovi po Sloveniji kupila avstrijska skupina Mavida Group. Z letošnjim oktobrom so nove lastnike občutili stanovalci doma in njihovi svojci, in kot je na začetku novembra opozorila Melita Djurić, ki ima v kranjskogorskem domu mamo, je bil Viharnik znan in iskan dom s svojo kuhinjo in pralnico. »Storitve so bile kakovostne, vse oprano sproti. Sedaj umazano posteljnino in osebne stvari vozijo v Ribnico na pranje, vrnejo pa čez en teden ali kasneje.« Kosila kuhajo v šenčurskem domu in jih dostavljajo v Kranjsko Goro. »Jedilnike sestavlja avstrijski lastnik, prej pestre in okusne jedi so zamenjali prehransko revni in poceni obroki. Po kosilu ob 12. uri dobijo stanovalci ob 18. uri za večerjo kruh z zaseko in čebulo, tlačenko z zelenjavo in kruh, bučni namaz na kruhu, sladke orehove svaljke z jabolčno čežano, golaževo juho s kruhom, cesarski praženec z jabolčno čežano (jedilnik od 21. do 28. oktobra),« je tedaj na socialnem omrežju zapisala Djurićeva. Cena oskrbe ostaja enako visoka, 1.680 oz. 1.700 evrov za stopnjo IV, kot je tudi opozorila. S tem, da je hrano mami občasno prinesla tudi od doma.
Z njo smo govorili minuli petek in jo povprašali, ali se je v tem času kaj spremenilo na bolje. Kar se tiče večerje, ki je bila najbolj kritična, kot je opomnila, se je ta nekoliko popravila. »Kar se pranja tiče, se zdaj res trudijo, da je dostava perila dvakrat na teden, prej je bila en mesec in pol samo enkrat na teden.« Do teh sprememb je prišlo, ko so zgodbe svojcev prišle v javnost. Djurićeva ni kritična do zaposlenih, ki da delajo veliko in v težkih pogojih, poleg tega ima koncesionar vzvode, da nagradi svoje zaposlene, je prepričana.
Direktorica Doma Mavida Karmen Romih pojasnjuje, da so v prehodnem obdobju, katerega cilj je zagotoviti najvišjo kakovost pri pripravi obrokov za stanovalce. Kot je dejala, so z začetkom tega meseca sistem dodatno optimizirali, vsi obroki so od ponedeljka do petka pripravljeni v lokalni kuhinji v Kranjski Gori. »Ob sobotah in nedeljah pa bodo kosila dostavljena iz centralne kuhinje v Šenčurju, kjer uporabljamo napreden sistem kuhanja in hlajenja. Ta sodoben pristop zagotavlja dosledno kakovost, izboljšano varnost hrane in zmanjšanje odpadkov, hkrati pa izpolnjuje raznolike potrebe naših stanovalcev. Tako zagotavljamo, da stanovalci še naprej uživajo sveže, visokokakovostne obroke. Dodatno se zavezujemo, da bomo stanovalcem omogočili izbiro med različnimi obroki, prilagojenimi njihovim željam in prehranskim potrebam.« Kot je dodala Romihova, se z delno vključitvijo zunanje kuhinje izognejo tudi kolapsu lokalne kuhinje v času pomanjkanja kuharjev in kuhinjskih pomočnikov.
Pojasnila je še, da perilo perejo v sodobno opremljeni centralni pralnici v Ribnici zaradi želje po večji doslednosti standarda pranja. Prevzem umazanega in dostava čistega perila zdaj potekata dvakrat tedensko.
Kranjskogorska županja Hernika Zupan je potrdila, da so od svojcev občanov, stanovalcev doma, prejeli pritožbe glede priprave hrane, ki je ne kuhajo več v domu, in glede pranja perila. Njihove pritožbe je na sestanku že predstavila vodstvu doma. »Z vodstvom smo se dogovorili, da bodo hrano, kot je krompir, testenine in podobno pripravljali v domu. Glede pranja perila so pojasnili, da so težave odpravili.«