Župan Ivan Meglič: »Otroci z obšolskimi dejavnostmi po pouku, ki z mesečno vozovnico več ne morejo sesti v druge linije javnega avtobusnega prevoza, so zaradi tega močno prikrajšani.« / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv GG

Župan Ivan Meglič: »Otroci z obšolskimi dejavnostmi po pouku, ki z mesečno vozovnico več ne morejo sesti v druge linije javnega avtobusnega prevoza, so zaradi tega močno prikrajšani.« / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv GG

Težave s šolskimi prevozi tudi v Naklem

V občini Naklo do povišanja cen šolskih prevozov, kot opozarjajo v nekaterih drugih občinah, ni prišlo, saj pogodba velja še eno leto, pač pa imajo otroci s šolskimi vozovnicami v Naklem problem, saj na javne avtobuse ne morejo.

Naklo – Medtem ko so nekatere gorenjske občine opozorile na izjemen dvig cen šolskih prevozov v novem šolskem letu, pa se v Občini Naklo spopadajo z drugačnimi težavami na tem področju. »Pogodbo za šolske prevoze imamo sklenjene z Arrivo še za eno leto, zato do sprememb cen v naši občini na tem področju ni prišlo. Problem je nastal, ko je s prvim julijem javne avtobusne prevoze začela izvajati tudi republiška Družba za upravljanje javnega potniškega prometa, vendar pa se naši otroci na rednih linijah Duplje–Naklo in Podbrezje–Naklo z mesečnimi šolskimi vozovnicami ne morejo več voziti. Do prvega julija je bilo to še mogoče,« je opozoril župan Občine Naklo Ivan Meglič in dodal: »Edina rešitev, ki smo jo v danih okoliščinah lahko sprejeli na Občini Naklo, je bila, da smo vozni red šolskih avtobusov prilagodili tako, da vsi otroci, ki so vezani na prevoz, lahko vsaj v miru pojejo kosilo in ne 'lovijo' šolskega avtobusa. Pri tem nam je šla Arriva naproti. Na srečo imamo za šolske prevoze do manjših zaselkov organizirane tudi kombije s še drugimi izvajalci, da to nekako zmoremo. Otroci z obšolskimi dejavnostmi po pouku, ki z mesečno vozovnico več ne morejo sesti v druge linije javnega avtobusnega prevoza, so zaradi tega močno prikrajšani, saj morajo od letos te prevoze dodatno plačevati.« Država pa nič, kot je opozoril župan. »Klical sem jih, predstavil problem, a do danes nimam odgovora. Šli so v to, da bi izboljšali sistem, povzročili pa ravno obratno.«

»Edina rešitev, ki smo jo v danih okoliščinah lahko sprejeli na Občini Naklo, je bila, da smo vozni red šolskih avtobusov prilagodili tako, da vsi otroci, ki so vezani na prevoz, lahko vsaj v miru pojejo kosilo in ne 'lovijo' šolskega avtobusa. Pri tem nam je šla Arriva naproti.«

V Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa odgovarjajo, da sta posebni linijski prevoz in javni linijski prevoz dva popolnoma različna prevoza glede na zakonodajo in vsebino in je zato, tako trdijo, nemogoče uporabljati vozovnice iz enega sistema v drugem sistemu. »Javni potniški promet ureja Uredba o načinu izvajanja gospodarske javne službe – javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu, osnovnošolski prevozi pa se urejajo v pristojnosti lokalnih skupnosti na podlagi določil zakona o osnovni šoli,« je pojasnila Urška Ojsteršek iz tamkajšnje Službe za odnose z javnostmi. Dodala je še: »V Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa občinam, ki to izrazijo in kjer je to mogoče, prisluhnemo z integracijo osnovnošolskih prevozov na JPP linije na način, da se te izvajajo s čim manjšimi časovnimi odstopanji in deviacijami.«