Zgornje Stranje – Infrastrukturna ministrica se je mudila tudi v Zgornjih Stranjah, kjer je država že pristopila h gradnji novega mostu čez Kamniško Bistrico. Kot je pojasnila Bratuškova, so bili na državnih cestah, ki so v upravljanju Direkcije za infrastrukturo, poškodovani štirje mostovi, in sicer trije čez kamniško Bistrico in eden čez Mislinjo. »V Zgornjih Stranjah smo v roku meseca dni po poplavah vzpostavili začasni most. Pred kratkim je stekla gradnja novega, ki bi moral biti skladno s pogodbo končan konec maja 2025. Njegova vrednost je ocenjena na 4,8 milijona evrov,« je navedla ministrica.
Poškodovana skoraj tretjina državnih cest
Po naravni ujmi 4. avgusta lani je bilo na 584 kilometrih državnih cest skupaj 190 delnih in popolnih zapor. Poškodovanih je bilo 1984 kilometrov cest, kar predstavlja skoraj tretjino vseh državnih cest. Od tega je trenutno v procesu sanacije še osem kilometrov v ujmi poškodovanih mest, kjer bodo dela zaključena do konca letošnjega leta.
Končna ocena neposredne škode znaša 84,1 milijona evrov na državnih cestah in 9,8 milijona evrov na železniški infrastrukturi. Po evidentiranju novih cestnih odsekov, kjer so potrebni ukrepi za odpravljanje škode, pa je ocena škode na cestni infrastrukturi narasla na 559,2 milijona evrov, medtem ko ocena škode na železniški infrastrukturi znaša dobrih 265 milijonov evrov.
Veliko dela in obveznosti
Ministrica se je srečala s kamniškim županom Matejem Slaparjem, ki je predstavil enoletni potek izvedenih interventnih in sanacijskih del v njihovi občini. »S sodelovanjem državnih in občinskih interventnih ter razvojnih služb smo omogočili, da se življenje kar se da hitro vrača nazaj v ustaljene tirnice, pa vendar nam ostaja veliko dela in obveznosti do prizadetih državljanov,« je povedal župan.
Poudaril je, da je škoda v kamniški občini izjemno obsežna. Skoraj v celoti so bile uničene štiri doline – doline Črne, Kamniške Bistrice, Bistričice in Tunjic. Sprožilo se je več kot 250 plazov. »Trajna sanacija zahteva načrte in sredstva, da bomo lahko čim prej zagotovili varnost prebivalcem, ki živijo na tem območju,« je opozoril župan, ob tem pa naslovil tudi problematiko vodotokov.
Dodal je še, da je kamniška občina aktivno pristopila k sanaciji celotnega območja. »Naša naloga je bila obnova lokalnih cest, vodovoda, kanalizacije in sanirati plazove za objekti. Velik del smo že opravili, nekateri prebivalci so se lahko že pred novim letom vrnili v svoje domove. Trenutno je odprtih več kot dvajset gradbišč, kjer intenzivno delamo na tem, da zagotovimo normalno življenje.«