V okviru sredstev, ki jih za povečanje odpornosti kulturnih spomenikov zagotavlja ministrstvo za kulturo, bo v naslednjih treh letih obnovljen park graščine Katzenstein, na robu katerega stoji tudi Plečnikova kapelica Jožamurka. / Foto: Tina Dokl
V okviru sredstev, ki jih za povečanje odpornosti kulturnih spomenikov zagotavlja ministrstvo za kulturo, bo v naslednjih treh letih obnovljen park graščine Katzenstein, na robu katerega stoji tudi Plečnikova kapelica Jožamurka. / Foto: Tina Dokl
Tri milijone za obnovo parka
Ministrstvo za kulturo je med projekte za povečanje odpornosti kulturnih spomenikov umestilo tudi krajinsko arhitekturno ureditev območja kulturnega spomenika grad Katzenstein v Begunjah. V sklopu tri milijone evrov vrednega projekta je predvidena tudi utrditev brežine, na kateri stoji Plečnikova kapelica Jožamurka.
Begunje, Radovljica – Še v začetku leta se je zdelo, da je usoda Jožamurke, ene od dveh kapelic v parku graščine Katzenstein v Begunjah, negotova. Zgrajeni pred drugo svetovno vojno po načrtih arhitekta Plečnika sta Brezjanka in Jožamurka po vojni prehajali iz rok v roke in počasi propadali.
Prvi konkretni premiki v smeri zaščite in obnove objektov, opredeljenih kot spomenika državnega pomena, so se začeli pred nekaj leti, ko je lastništvo prevzela Občina Radovljica. Za potrebe obnove so naročili statično presojo; izsledki so pokazali, da bi zgolj stroški statične stabilizacije plazovite brežine, na kateri stoji Jožamurka, znašali vsaj milijon evrov. Stroka je zato kot možnost predlagala celo prestavitev paviljona na stabilnejše zemljišče, a tudi to bi bil finančno zelo zahteven projekt.
Občina Radovljica se je tako odločila, da začne obnavljati manj zahtevni paviljon Brezjanka, in za projekt, ki naj bi bil večinoma izveden letos, v letošnjem proračunu namenila sto tisoč evrov. Obnova Jožamurke pa je bila, tako je še januarja zatrdil župan Ciril Globočnik, za Radovljico nedosegljiv projekt, ki ga občina brez pomoči dodatnih nepovratnih sredstev, zagotovo ne bo zmogla uresničiti.
Ta bodo zdaj očitno vendarle na voljo, saj je bil konec januarja sprejet Program projektov za urejanje okolice za povečanje odpornosti kulturnih spomenikov za obdobje 2024–2028, v katerem je tri milijone evrov predvidenih za celovito krajinsko arhitekturno ureditev območja kulturnega spomenika grad Katzenstein – v stavbi danes deluje Psihiatrična bolnišnica Begunje, v okvir spomenika pa sodita tudi Plečnikovi kapelici v grajskem parku.
Župan Radovljice Ciril Globočnik je izrazil navdušenje tako nad višino sredstev kot nad dejstvom, da je v dokumentu natančno opredeljeno, kako bo ta večletni projekt potekal. Letos je tako predvidenih 275 tisoč evrov za pridobitev projektne dokumentacije, v prihodnjih dveh letih pa nato po milijon in leta 2028 še 725 tisoč evrov za izvedbo.
Kot je razvidno iz dokumenta, bo z ureditvijo parka zagotovljena večja odpornost kulturnega spomenika proti podnebnim spremembam in ekstremnim vremenskim dogodkom, hkrati pa se bodo odpravile nekatere posledice poplav avgusta 2023.
Obenem bo na tem območju potekala sanacija vodotokov, ki je v pristojnosti Direkcije RS za vode in je ključna za zaščito območja pred prihodnjimi poplavami. Potrebni so ureditev kanala Blatnice, postavitev protipoplavnega nasipa in vzpostavitev nove struge izvira za Brezjanko ter čiščenje povezovalnega kanala med Blatnico in Begunjščico. Obnovili bodo tudi kamnito obzidje, ki ga je avgusta 2023 porušila deroča voda, in sanirali grajski kanal.
V teh dneh sicer na območju parka že zaključujejo 333 tisoč evrov vredno prenovo grobišča talcev, ki jo financira ministrstvo za obrambo. Tudi grobišče je bilo poplavljeno, obnovo pa so načrtovali že pred vodno ujmo. Obnova bo zaključena do 4. maja, ko bodo v Begunjah zaznamovali 80. obletnico osvoboditve talcev iz zaporov, ki so jih nemški okupatorji uredili prav v graščini Katzenstein. Ob tej priložnosti bodo odprli tudi prenovljen muzej talcev.
V teku pa so tudi priprave na obnovo prostorov psihiatrične bolnišnice, ki so bili močno poškodovani v poplavah. Po nujni sanaciji zdaj čakajo na začetek celovite obnove, za katero naj bi po ocenah ministrstva za zdravje potrebovali kar 5,5 milijona evrov.