Od nekdanjega Hotela Zlatorog je v Ukancu ostala le še informacijska tabla. Kdaj bo na mestu starega zrasel nov objekt, za zdaj še ni mogoče napovedati, pravi investitor.

Od nekdanjega Hotela Zlatorog je v Ukancu ostala le še informacijska tabla. Kdaj bo na mestu starega zrasel nov objekt, za zdaj še ni mogoče napovedati, pravi investitor.

Tudi po treh letih le kamenje

Po tem, ko so v začetku leta odprli popolnoma prenovljeno Vilo Muhr, depandanso Hotela Bohinj v Ribčevem Lazu, družba Alpinia kljub zapletom z zemljišči nadaljuje priprave na začetek gradnje hotelskega kompleksa na mestu nekdanjega Hotela Zlatorog v Bohinju.

Ribčev Laz – To pomlad minevajo že tri leta, kar so porušili stari Hotel Zlatorog v Ukancu. Tik pred drugo svetovno vojno so ga zgradili na mestu, kjer je nekaj desetletij prej že stal lesen hotel. Konec 70. let prejšnjega stoletja so ga obnovili, nato pa zadnja desetletja pustili propadati, dokler ga pred nekaj leti ni skupaj s še nekaterimi drugimi hoteli v Bohinju kupil eden najbogatejših Slovencev Damian Merlak. Družba Alpinia, ki upravlja Merlakove bohinjske hotele, se je takoj po pridobitvi vseh potrebnih dovoljenj lotila rušenja starih objektov in načrtovala, da investicijo v novi hotel zaključi v dobrem letu in pol.

A se to ni zgodilo, saj je Sklad kmetijskih zemljišč takrat vložil tožbo, saj je 30 let po prvi prodaji ugotovil, da bi morala biti zemljišča v okolici Hotela Zlatorog last države. Skupno gre za približno 26.000 kvadratnih metrov zemljišč, brez katerih projekta, kot so si ga zamislili, ni mogoče izvesti, je takrat pojasnil Jure Repanšek, direktor Alpinie.

V vmesnem času dodelali projekte

Trenutno spor rešujejo z mediacijo, ki pa gre po njegovih besedah zdaj h koncu. »Mi smo se sprijaznili, da bomo morali neko kupnino ponovno plačati za ta zemljišča. V vmesnem času, ko se ukvarjamo z birokracijo, pa nismo čakali in počivali, ampak smo dodeljevali projekte in pripravili parcelo na to, da lahko začnemo s polno paro,« je povedal za Radio Slovenija. Tako so, odkar so hotel porušili, naredili testne vrtine in vse druge, tudi poplavne študije.

Tik pred drugo svetovno vojno so Hotel Zlatorog zgradili na mestu, kjer je nekaj desetletij prej že stal lesen hotel. Konec 70. let prejšnjega stoletja so ga obnovili, nato pa zadnja desetletja pustili propadati, dokler ga ni kupil Damian Merlak.

Dejstva, da bo zdaj končno prenovljen tudi legendarni hotel v Ukancu, so veseli tudi na Občini Bohinj. »Želim si, da jim čim prej uspe,« je dejal bohinjski župan Jože Sodja. »Veliko je tudi že bilo pomislekov, ali bodo projekt sploh izpeljali, vendar imamo zagotovilo, da ga bodo, česar se veselim. Takrat se bo uredila tudi dostopna cesta, tako da bo Ukanc spet dobil tisto, kar je imel nekoč s starim hotelom oziroma z novim še veliko več.«

Rešitve še ni na vidiku

Žal se zdi ta hip nerešljiva usoda Ski hotela na Voglu, ki je tudi v lasti Alpinie. Lastnik smučišča namreč za izvedbo prenove postavlja nesprejemljivo visoke cene za prevoze materiala, pravi Jure Repanšek, ki projekt ocenjuje kot najbolj perečo točko, a je obenem tudi prepričan, da so doslej v Bohinju že dokazali, da so pripravljeni delati, poslušati lokalno skupnost in sodelovati.

V Bohinju ob tem še vedno tudi ni rešitve za še enega od prestižnih hotelov ob jezeru, Hotel Bellevue. Ta sicer ni v lasti Merlaka, temveč ljubljanske nadškofije, njegova obnova pa je trenutno, kot pravijo v podjetju GG Bled, v mirovanju, ker za svoj projekt niso dobili ustreznih soglasij. Hotel Bellevue je spomeniško zaščiten, ob tem pa leži še v Triglavskem narodnem parku, zato je omejitev veliko.

Župan Sodja zavrača očitke, da je za zastoj projekta kriva tudi občina, ki ni potrdila potrebnih sprememb prostorskega načrta. Meni namreč, da je odgovornost na strani investitorjev, ki da se niso znali ali hoteli prilagoditi zahtevam, ki so jih imeli soglasodajalci. Kdaj in ali sploh ter kako bodo projekt nadaljevali, v GG Bled ne komentirajo.