Ena od devetih sončnih elektrarn je tudi na strehi nekdanjega vrtca v središču Bohinjske Bistrice. / Foto: Občina Bohinj

Ena od devetih sončnih elektrarn je tudi na strehi nekdanjega vrtca v središču Bohinjske Bistrice. / Foto: Občina Bohinj

Tudi v Bohinju sončne elektrarne na strehah javnih stavb

Tudi v Bohinju že postavljajo sončne elektrarne na javnih objektih. Šest stavb je z njimi že opremljenih, v tem letu sledijo skupnostne elektrarne na strehah šole, vrtca in čistilne naprave.

Bohinjska Bistrica – Sredi decembra so tudi v Bohinju na objekte v lasti občine začeli postavljati sončne elektrarne. Z njimi bodo opremili skupaj devet javnih stavb: Kulturni dom Joža Ažmana, stavbo novega vrtca in občinsko stavbo v Bohinjski Bistrici, podružnično šolo v Srednji vasi, stavbo nekdanjega vrtca v središču Bohinjske Bistrice, režijski obrat Bohinj, zdravstveni dom in osnovno šolo ter tudi čistilno napravo v Bohinjski Bistrici. Šest stavb je z elektrarnami že opremljenih, v letošnjem letu pa bodo postavili še skupnostne sončne elektrarne, ki predstavljajo model samooskrbe, kjer se presežki energije delijo med člani skupnosti. Nameščene bodo na Vrtcu Bohinjska Bistrica, OŠ Bohinjska Bistrica in čistilni napravi Bohinj.

Projekt je usmerjen v izboljšanje energetske učinkovitosti in spodbujanje uporabe obnovljivih virov energije, hkrati pa zagotavlja prispevek k zdravemu in trajnostno naravnanemu okolju. S sončnimi elektrarnami se zmanjšuje odvisnosti od fosilnih goriv in izboljšuje energetska bilanca občine, kar je še zlasti pomembno v luči globalnih podnebnih sprememb, poudarjajo na Občini Bohinj.

S projektom je načrtovana tudi vzpostavitev sistemskega finančnega vira za energetsko obnovo javnih stavb, saj se bodo lahko prihodnje naložbe na tem področju financirale tudi iz prihrankov, ki nastanejo z energetsko prenovo, še dodajajo. Tako predvidevajo, da se bo zmanjšala poraba, stroški energije pa bodo po vzpostavitvi sončnih elektrarn nižji za skoraj 20 tisoč evrov.

Ocenjena vrednost investicije v občini Bohinj je nekaj več kot pol milijona evrov, od tega bo slabih tristo tisoč evrov prispevala država. Tudi Občina Bohinj je namreč vključena v konzorcij občin (še Kamnik, Radovljica, Tržič, Krško, Bled in Škofja Loka), ki so bile s projektom sofinanciranja postavitve sončnih elektrarn na objektih v lasti lokalnih skupnosti uspešne na razpisu ministrstva za okolje in prostor.