Gorenjska turistična zveza je svojo polovico Bežkove vile v Kranju prodala kupcem iz Ljubljane, lastnik druge polovice pa ostaja Planinsko društvo Kranj. / Foto: Tina Dokl

Gorenjska turistična zveza je svojo polovico Bežkove vile v Kranju prodala kupcem iz Ljubljane, lastnik druge polovice pa ostaja Planinsko društvo Kranj. / Foto: Tina Dokl

Turistična zveza prodala svoj del vile

Gorenjska turistična zveza je prodala svojo polovico Bežkove vile v Kranju, saj je vzdrževanje spomeniško zaščitene stavbe predstavljalo veliko breme.

Kranj – Gorenjska turistična zveza je bila do nedavnega polovična lastnica Bežkove vile v Kranju, a je svojo polovico znamenite, leta 1936 zgrajene stavbe, ki jo je zasnoval arhitekt Jože Plečnik, prodala. Kot razlog so navedli veliko finančno in organizacijsko breme, ki ga prinaša vzdrževanje stavbe pod spomeniškim varstvom, ter preusmeritev prioritet zveze k njenemu osnovnemu poslanstvu. Kot so pojasnili, so se odločili vilo prodati kupcem iz Ljubljane – za koliko in komu, niso razkrili, zveza pa se je preselila v nove prostore v poslovno cono Šenčur.

Po navedbah Gorenjske turistične zveze v preteklosti nobena institucija – ne na lokalni ne na državni ravni – ni izkazala interesa ali podpore za vzdrževanje Bežkove vile, stroški obnove in zahtevnega vzdrževanja, predpisanega s strani zavoda za varstvo kulturne dediščine, pa so presegali zmožnosti zveze.

Poudarili so, da so svoj del vile prodali po tehtnem premisleku ter da je odločitev o prodaji temeljila na dejstvu, da zveza, ki deluje po zakonu o društvih in temelji na prostovoljnem delu, nima zmogljivosti za vzdrževanje tako zahtevne nepremičnine. Po njihovih navedbah v preteklosti nobena institucija – ne na lokalni ne na državni ravni – ni izkazala interesa ali podpore za vzdrževanje Bežkove vile, stroški obnove in zahtevnega vzdrževanja, predpisanega s strani zavoda za varstvo kulturne dediščine, pa so presegali možnosti zveze. Da bi pokrili tekoče stroške, so prostore vile oddajali v najem. »Kljub temu da so najemniki redno plačevali najemnino, je bilo jasno, da zveza ne more dolgoročno zagotavljati potrebne oskrbe stavbe.«

Poudarili so tudi, da je delovanje zveze vselej temeljilo na finančni stabilnosti – nikoli niso imeli dolgov ali neplačanih obveznosti. »A Bežkova vila zahteva obsežna vlaganja, ki presegajo zmožnosti prostovoljne organizacije, kot je naša,« so razložili in dodali, da vzdrževanje in obnova kulturne dediščine, kot je Bežkova vila, nista poslanstvo zveze.

Po razpisu za prodajo je Bežkova vila vzbudila precejšnje zanimanje med potencialnimi kupci. Na zvezi so se na koncu odločili, da jo prodajo kupcem iz Ljubljane, ki so izrazili posluh za ohranjanje kulturne dediščine, zato verjamejo, da bo vila deležna ustrezne skrbi.

Pojasnili so še, da jim bodo sredstva, pridobljena s prodajo, omogočila usmeritev v projekte, ki neposredno podpirajo turistični razvoj in povezovanje članov zveze. Vodstvo zveze je poudarilo, da je njihov glavni cilj ustvarjanje vsebin, ki bodo bogatile turistično ponudbo Gorenjske in prispevale k še tesnejšemu sodelovanju med lokalnimi turističnimi društvi in drugimi deležniki. »Kljub odločitvi o prodaji zveza ostaja zavezana ohranjanju kulturne dediščine na Gorenjskem, a skozi projekte, ki so bolj skladni z njenim poslanstvom. Verjamemo, da bo novi lastnik z odgovornostjo nadaljeval skrb za Bežkovo vilo, ki ostaja dragocen del naše dediščine. Zavedamo se njene pomembnosti in jo bomo še naprej podpirali kot simbol gorenjske zgodovine,« so še navedli.