Te jaslice so nastale s pomočjo 3D-tiskalnika. / Foto: Nika Toporiš
Ulične jaslice v Sebenjah
Postavitev uličnih jaslic v vaseh krajevne skupnosti Sebenje je že vrsto let priljubljena tradicija, ki s svojo simboliko in umetniško vrednostjo privablja pozornost številnih obiskovalcev vseh generacij.
Sebenje – Letos je bilo v Sebenjah, Žiganji vasi, Retnjah in Bregu ob Bistrici postavljenih kar 73 uličnih jaslic, ki so pravo praznično doživetje za vse, ki si jih ogledajo. »Pobudnik in glavni motivator za postavitev uličnih jaslic je Pavel Jazbec. Začelo se je pred nekaj leti v eni ulici v Sebenjah, zdaj pa so jaslice že po vseh naših vaseh. Veliko hiš jih postavi po svoje, kot so si jih sami zamislili,« je povedala predsednica Krajevne skupnosti Sebenje Alenka Golmajer Terziev.
Postavljanje uličnih jaslic ni le priložnost za praznovanje, ampak tudi spodbuja ustvarjalnost in vključevanje različnih generacij. Sodelovanje je pomemben del tega procesa, saj se v postavitev vključujejo cele družine, ki skozi ustvarjanje jaslic prepletajo svoje ideje in znanja. »Vsake jaslice so edinstvene, saj odražajo osebno vizijo in ustvarjalnost tistih, ki so jih postavili,« je povedala Alenka Golmajer Terziev. V preteklosti so že razmišljali o tem, da bi v postavitev jaslic vpletli tudi tekmovalni del, vendar so idejo opustili. Ugotovili so, da so jaslice nekaj, kar vsakdo doživlja drugače, in da so vsake lepe na svoj način. »Z idejo tekmovanja smo želeli spodbuditi še večjo ustvarjalnost, vendar smo se na koncu odločili, da je prav, da vsakdo postavi jaslice po svoji zamisli. S tem ohranjamo avtentičnost in raznolikost,« je dodala predsednica in povedala, da pa je kljub vsemu prisotne nekaj zdrave tekmovalnosti. Na sprehodu po krajevni skupnosti lahko vidimo najrazličnejše jaslice – od takšnih, ki so jih ustvarili s 3D-tiskalnikom, do modernejših silhuet in tradicionalnih figur. So pa letos ponovno uprizorili tudi žive jaslice, ki so jih zaigrali člani Kulturnega društva Kruh oziroma podmladka – Kajzaric.
Že nekaj let jaslice postavlja tudi Jože Hribar. Kot je povedal, vsako leto nagovarja mlajše generacije v hiši, naj postavijo jaslice, vendar na koncu vedno to stori sam. »Žena nabere mah, iščeva tudi kakšne posebne korenine, figurice. Želel bi si še več figur, je pa s tem ogromno dela. Vsak dan je treba kaj na novo postaviti, ali zaradi vetra ali pa mačkov,« je pojasnil. S sodelovanjem pri postavitvi jaslic se krepijo vezi med sosedi, družinami, s čimer se ustvarja močnejša in bolj povezana lokalna skupnost. »Ulične jaslice so način, kako ohranjamo tradicijo, obenem pa prinašajo veselje in spoštovanje do dediščine,« je zaključila Alenka Golmajer Terziev.