Predstavniki Arrive so izrazili pripravljenost za sodelovanje pri iskanju rešitev, ki bi olajšale težave občanov in občine. / Foto: Nik Bertoncelj

Predstavniki Arrive so izrazili pripravljenost za sodelovanje pri iskanju rešitev, ki bi olajšale težave občanov in občine. / Foto: Nik Bertoncelj

V Bohinju (spet) o avtobusnih prevozih

V Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa so na sestanku v Bohinju obljubili, da bodo v mesecu dni predstavili predloge rešitev težav, ki jih ima zaradi zamud, neprihodov avtobusov ali neustreznih voznih redov večina gorenjskih občin.

Bohinjska Bistrica – Tudi Občina Bohinj se, podobno kot številne druge občine na Zgornjem Gorenjskem, še vedno srečuje s perečo problematiko medkrajevnih avtobusnih prevozov. Ti niso odvisni od občin, temveč so v pristojnosti države, ki jih ureja skupaj z Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJJP) in Arrivo, izbranim koncesionarjem za to območje, pojasnjujejo. Posebej poudarjajo, da se pogosto težave na državni ravni odražajo tudi pri organizaciji šolskih prevozov, ki so delno izvedeni v okviru rednih linij, večinoma pa z organizacijo posebnih linijskih prevozov, ki jih izvaja podjetja Arriva. Zaradi zamud, neprihodov avtobusov ali neustreznih voznih redov je potreba po reševanju težav skoraj vsakodnevna, poudarjajo tudi v Bohinju.

V želji po iskanju rešitev so se prejšnji teden predstavniki Občine Bohinj, Turizma Bohinj in Osnovne šole Bohinj sestali s predstavniki DUJJP in Arrive. Na sestanku so predstavniki DUJJP obljubili, da bodo resno preučili pripombe Občine Bohinj, predvsem glede integracije posebnih linijskih prevozov z rednimi linijami, in v enem mesecu predstavili predloge rešitev.

Med glavnimi težavami so: velika podražitev posebnih linijskih prevozov, kamor sodijo šolski prevozi, ukinjanje že uveljavljenih avtobusnih linij, kar povzroča veliko težav predvsem dijakom, ter preobremenjenost avtobusov v turistično bolj obremenjenih mesecih.

Župan Jože Sodja je povzel poglavitne težave, na katere občani že dlje časa opozarjajo, in jih poudaril kot prednostne za reševanje. Med glavnimi težavami so: velika podražitev posebnih linijskih prevozov, kamor sodijo šolski prevozi, ukinjanje že uveljavljenih avtobusnih linij, kar povzroča veliko težav predvsem dijakom, ter preobremenjenost avtobusov v turistično bolj obremenjenih mesecih.

Predstavniki DUJJP so zatrdili, da sproti rešujejo težave, ki so se začele ob septembrski spremembi načina upravljanja in uvedbi novih linij. Težave povzročajo tudi večji promet, zastoji in dela na cestah, kar pomeni, da vseh izzivov ni mogoče takoj rešiti, so še opozorili. Pojasnili so, da so prejeli pripombe glede integracije posebnih linijskih prevozov z rednimi; menijo, da bi jih bilo mogoče rešiti že z manjšimi prilagoditvami. Glede integracije šolskih in običajnih avtobusov pa so prepričani, da bi za občino pomenila občutno nižje stroške, poenotene vozovnice za otroke pa bi veljale tudi za popoldanske vožnje.

V zvezi z ukinjanjem linij so pojasnili, da so povečali število linij na relaciji Ljubljana–Bled, kar naj bi pozitivno vplivalo na zasedenost avtobusov na območju Bohinja. Uvedba novih linij pa da ni več mogoča, saj je javno naročilo že zaključeno, koncesije pa podeljene.

Predstavniki Arrive so opozorili, da se srečujejo z naraščajočimi stroški in pomanjkanjem kadrov. Kljub temu so izrazili pripravljenost za sodelovanje pri iskanju rešitev, ki bi olajšale težave občanov in občine, so sporočili z bohinjske občinske uprave.