Letošnji občinski nagrajenci / Foto: Primož Pičulin

Letošnji občinski nagrajenci / Foto: Primož Pičulin

V Cerkljah praznovali

Slovesnost ob prazniku Občine Cerklje, na kateri so podelili trinajst občinskih priznanj, sta zaznamovala tudi tridesetletnica samostojne občine in prenova Kulturnega hrama Ignacija Borštnika.

Cerklje – V soboto zvečer so občani Cerkelj, gostje in drugi obiskovalci do zadnjega kotička napolnili prenovljeni Kulturni hram Ignacija Borštnika, v katerem je cerkljanska občina pripravila osrednjo prireditev ob občinskem prazniku. Začeli so jo s prizori lanske ujme in posnetki sanacije, ki se je v kulturni dvorani zaključila v tednu pred prazničnim dogodkom. Opravljena dela bodo stala okoli milijon evrov, torej znatno več, kot je znašala ocena škode, je povedal župan Franc Čebulj. Zahvalil se je za pomoč številnih prostovoljcev – poleg gasilcev in Civilne zaščite jih je pri odpravljanju posledic poplav na občinski infrastrukturi sodelovalo več kot tisoč – ter spomnil, da so zaradi obnove zamaknili nekatere investicije. Med glavnimi projekti, ki jih trenutno izvajajo, so naložbe v Nogometnem centru Velesovo in gradnja kanalizacije na Štefanji Gori; v prihodnjem letu je napovedal začetek gradnje kanalizacije s Krvavca v dolino, ki bo vključevala tudi obnovo vodovoda, ter vrtca v Zalogu. Poleg tega je poudaril napredek občine v minulih treh desetletjih in pomen komunikacije za uresničevanje razvojnih načrtov.

Slavnostni govornik predsednik SDS Janez Janša je ob čestitkah za doseženo dejal, da so občine oziroma lokalna samouprava poleg gospodarstva ključni dejavnik stabilnosti, razvoja in kvalitete življenja, zato je naloga države, da zagotovi, kar narekuje ustava.

Slavnostni govornik predsednik SDS Janez Janša je ob čestitkah za doseženo dejal, da so občine oziroma lokalna samouprava poleg gospodarstva ključni dejavnik stabilnosti, razvoja in kvalitete življenja, zato je naloga države, da zagotovi, kar narekuje ustava. »Beseda samouprava pomeni, da se občine same upravljajo. Do določene mere se, ne pa tako, kot je zapisano v ustavi.« Po Janševih besedah je med drugim velik problem pretirana centralizacija in birokracija, občinam bi morali dodeliti del bruto domačega proizvoda in omejiti poseganje države v zadeve lokalne samouprave. Prepričan je, da bi bila sredstva, ki jih zbiramo preko davkov in drugih dajatev, na ta način bistveno bolj racionalno porabljena, razvoj občin in Slovenije pa s tem hitrejši.

Jani Grilc, dolgoletni trener smučarskih skakalcev, je postal častni občan občine Cerklje. Najvišje priznanje je prejel za zasluge in izjemne dosežke pri organizaciji, razvoju in promociji smučarskih skokov v Sloveniji ter vzgojo več odličnih generacij mladih skakalcev, ki so Slovenijo ponesli v svetovni vrh.

Podelitev občinskih priznanj

Jani Grilc, dolgoletni trener smučarskih skakalcev, je na slovesnosti postal častni občan občine Cerklje. Najvišje priznanje je prejel za zasluge in izjemne dosežke pri organizaciji, razvoju in promociji smučarskih skokov v Sloveniji ter vzgojo več odličnih generacij mladih skakalcev, ki so Slovenijo ponesli v svetovni vrh. »S trdim delom ter dobrim sodelovanjem z glavnimi trenerji in celotno ekipo je prispeval velik delež k najvišjim rezultatom, ki jih je v tem športu možno doseči. To kaže na njegovo umirjeno naravo, razsodnost in čut za sodelovanje, predvsem pa veliko ljubezen do dela, ki ga opravlja.« Ob tem so poudarili tudi njegovo vlogo pri vzpostavljanju pogojev za vadbo.

Veliko plaketo je ob 70-letnici delovanja na področju zaščite in reševanja, preventive in povezovanja v lokalnem okolju prejelo Prostovoljno gasilsko društvo Štefanja Gora, malo plaketo Franci Sirc, dolgoletni član, zadnja leta pa tudi predsednik Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas, in sicer za vsestransko zavzeto delovanje na področju kulture.

Podelili so še štiri spominske plakete in šest priznanj Občine Cerklje. Boštjan Ciperle je prejel priznanje za ohranjanje zapuščine cerkljanskega glasbene skupine Prezrti ter s tem lokalne zgodovine, Zdenka Zajc za delo, prizadevanja in dosežke pri ohranjanju tradicije klekljanja, Albina Atlija za požrtvovalno pomoč ljudem v stiski v okviru Župnijske karitas Cerklje, Mija Aleš za zasluge pri razvoju in promociji kulturne dejavnosti v cerkljanski občini, Andrej Hočevar za dolgoletno prizadevno delo in razvoj v Prostovoljnem gasilskem društvu Zgornji Brnik ter Kulturnem društvu Davorina Jenka in Komornem moškem pevskem zboru Davorina Jenka. Nini Veselinović so podelili posmrtno priznanje – za bogato prostovoljno delo v prostočasnih in družbenih dejavnostih za mlade v občini Cerklje.

Spominske plakete je župan izročil: Jožetu Hacinu za vestno, aktivno in povezovalno delovanje pri vzdrževanju sakralne stavbne dediščine v Češnjevku, Ivanu in Mariji Kimovec za neutrudno in kvalitetno delo pri vzdrževanju, obnavljanju in krasitvi znamenja v Dvorjah pri igrišču, Jožetu Jeriču st. za aktivno sodelovanje pri dejavnostih Prostovoljnega gasilskega društva Velesovo, zavzeto povezovanje sovaščanov in prispevek k prepoznavnosti občine Cerklje preko kamnoseštva ter prof. Tomažu Kukoviču za izjemni prispevek k soustanovitvi, uspešnemu delovanju in kvalitetnemu umetniškemu vodenju Godbe Cerklje.

Člani godbe so soustvarili tudi raznolik kulturni program na slovesnem dogodku. Svoj delež so prispevali še Komorni moški pevski zbor Davorina Jenka, Združeni pevski zbor OŠ Davorina Jenka Cerklje in Zalog, starejša otroška folklorna skupina s cerkljanske šole, učenci Glasbene šole Kranj – enota Cerklje ter recitatorji Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas in Kulturnega kluba Liberius.