Kranjski župan Matjaž Rakovec in mestna uprava bosta morala pri pripravi predloga proračuna za 2025 upoštevati vse pripombe svetnikov na osnutek proračuna. / Foto: Simon Šubic

Kranjski župan Matjaž Rakovec in mestna uprava bosta morala pri pripravi predloga proračuna za 2025 upoštevati vse pripombe svetnikov na osnutek proračuna. / Foto: Simon Šubic

V kranjskem proračunu obveznosti več kot virov

Kranjski svetniki so le stežka potrdili osnutek proračuna za leto 2025, do katerega so bili zelo kritični. Vse pripombe bodo upoštevali v predlogu proračuna, se je zavezal župan Matjaž Rakovec.

Kranj – Z zavezo župana Matjaža Rakovca, ki so jo zapisali tudi v sklep, da bodo prav vse pripombe mestnih svetnikov upoštevali pri pripravi končnega predloga proračuna Mestne občine Kranj za leto 2025, je kranjski mestni svet na zadnji redni seji po dolgi razpravi vendarle potrdil osnutek proračuna za naslednje leto. Ta predvideva kar 112,3 milijona evrov odhodkov in 91,7 milijona evrov prihodkov. Razliko bodo pokrili s prenosom neporabljenih sredstev iz lanskega proračuna (5,9 milijona evrov) in zadolževanjem do 15 milijonov evrov.

Kljub vsemu kranjski proračun za investicije v prihodnjem letu predvideva 32 milijonov evrov, kar predstavlja 28,5 odstotka odhodkov.

Po besedah vodje Sektorja za finance in splošne zadeve Mirka Tavčarja je največji problem pri pripravi letošnjega proračuna dejstvo, da s strani države določena povprečnina ne pokrije vseh stroškov zakonsko določenih obveznosti občine. Ob tem se predvsem zaradi zviševanja plač v javnem sektorju in vse dražjih šolskih prevozov povečujejo tekoči odhodki. »Razlika med priznanimi stroški in virom, ki bi jih moral pokriti, je v naš minus 16 milijonov evrov,« je opozoril.

Kljub vsemu kranjski proračun za investicije v naslednjem letu predvideva 32 milijonov evrov, kar predstavlja 28,5 odstotka odhodkov. Kot je pojasnil Rakovec, si bodo pri njihovi izvedbi poleg zadolževanja pomagali predvsem z evropskim in državnim sofinanciranjem ter tudi z zasebnimi sredstvi v obliki javno-zasebnega partnerstva. Med največje naložbe sodijo zagotavljanje energetske neodvisnosti (7,5 milijona evrov), gradnja javne infrastrukture v Poslovni coni Hrastje (4,6 milijona evrov), energetska sanacija objektov (4,3 milijona evrov), celostna ureditev Savske ceste in gradnja komunalne infrastrukture Golnik–Mlaka (obe po 3,2 milijona evrov).

Mestni svetniki so na osnutek proračuna podali številne pripombe, najbolj pa jih je zmotilo drastično zmanjšanje sredstev za izvedbo športnih in kulturnih programov v društvih. Na koncu je obveljalo, da se mora njihov obseg vrniti na letošnjo raven s 5-odstotnim povečanjem, sicer bo potrditev proračuna v drugi obravnavi (predvidoma na novembrski seji) ogrožena.