Pirin mlečni zdrob iz slovenske pire in slovenskega mleka s kakavom in cimetom ter slovenska jabolka topaz / Foto: arhiv šole / Foto:

Pirin mlečni zdrob iz slovenske pire in slovenskega mleka s kakavom in cimetom ter slovenska jabolka topaz / Foto: arhiv šole

V največji jeseniški šoli jedo ekološko hrano

V največji jeseniški osnovni šoli otrokom ponujajo skoraj izključno ekološko pridelano sadje ter veliko ekološko pridelane zelenjave. Za prihodnje leto pa so se odločili, da bodo tudi vsi mesni izdelki izključno ekološki.

Jesenice – Osnovna šola Toneta Čufarja Jesenice je največja jeseniška osnovna šola. Obiskuje jo skoraj osemsto učencev, ki pa imajo srečo, da v šoli vsak dan dobijo zdravo, lokalno pridelano in ekološko malico oziroma kosilo. Za to je v veliki meri zaslužna vodja šolske prehrane Saša Femc Knaflič, ki sicer poučuje naravoslovje, biologijo in gospodinjstvo. Je velika zagovornica ekološkega kmetijstva in si prizadeva, da bi bil delež ekoloških živil v šolski prehrani čim večji. Iz leta v leto nabor ekoloških živil povečujejo, in kot je povedala, kar precej presegajo zahtevane deleže skupin živil v okviru zelenega javnega naročanja.

»V lanskem letu je bil na primer delež ekoloških živil pri nas okoli 35 odstotkov. Med ekološkimi živili prevladujejo sadje, zelenjava, mleko in mlečni izdelki, goveje in svinjsko meso, kruh in pekovsko pecivo, testenine, med, marmelada … Sodelujemo pa tudi z nekaj kmetijami po Sloveniji, ki imajo večinoma certifikat Izbrana kakovost Slovenija, in z nakupom živil podpiramo tudi nekatera slovenska zagonska živilska podjetja,« je pojasnila.

»Pri nas brez posebnih težav dosegamo zahtevane kvote ekoloških živil, je pa za to treba biti motiviran in postaviti zdravje okolja in ljudi na prvo mesto.«

Toda kako to poteka v praksi, zlasti z vidika stroškov, saj je ekološka hrana običajno dražja? »Ekološka živila so zaradi manjše donosnosti takšnega načina kmetovanja razumljivo dražja. Zato je treba preučiti trg, kaj je sploh na voljo, in primerjati cene ekoloških in konvencionalnih živil. Nato pa se odločimo za tista živila, pri katerih je razlika v ceni med ekološkim in konvencionalnim izdelkom oz. pridelkom čim manjša,« je pojasnila.

Pirin mlečni zdrob in jabolka

Glede na veliko obremenjenost nekaterih vrst sadja in zelenjave s pesticidi so se odločili, da bodo otrokom ponujali skoraj izključno ekološko pridelano sadje ter veliko ekološko pridelane zelenjave. Ker je v konvencionalnih mesnih izdelkih veliko aditivov, imajo že nekaj let za malico le ekološke hrenovke.

»Za prihodnje leto pa smo se odločili, da bodo vsi mesni izdelki izključno ekološki, da ponudimo otrokom zdrave alternative živil, ki jih imajo radi,« je dodala Saša Femc Knaflič.

Šola je bila prav zaradi uvajanja ekoloških živil izbrana za sodelovanje v nedavnem projektu Dnevi lokalne ekološke hrane v šolah in vrtcih, ki je potekal pod okriljem Zveze društev ekoloških kmetov Slovenije. Tako so učencem ponudili brezplačno malico iz ekoloških sestavin, in sicer pirin mlečni zdrob iz slovenske pire in slovenskega mleka s kakavom in cimetom ter slovenska jabolka sorte topaz.