Vandali so z žaljivimi napisi v podhodu pod avtocesto v smeri proti Cegelnici uničili otroške poslikave, ki so nastale pred dobrimi desetimi leti. / Foto: Tina Dokl

Vandali so z žaljivimi napisi v podhodu pod avtocesto v smeri proti Cegelnici uničili otroške poslikave, ki so nastale pred dobrimi desetimi leti. / Foto: Tina Dokl

V Naklem v zadnjem letu porast vandalizma

Uničevanje prometne signalizacije, koles za izposojo, žaljivi grafiti, ki kvarijo videz – v zadnjem letu se Občina Naklo spopada z vandalizmom, ki povzroča finančno škodo.

Naklo – Na območju občine je bilo uničenih več javnih dobrin, vključno s kolesi, ki so vključena v sistem izposoje. »Na področju izposoje koles je bilo v zadnjem letu narejenih za približno 15 tisoč evrov škode,« je pojasnil župan Občine Naklo Ivan Meglič. Poleg tega se v Podbrezjah soočajo z uničevanjem prometne signalizacije in obcestnih količkov, problem se kaže tudi pri ločevanju odpadkov na občinskih zbiralnih mestih, zlasti pri pokopališču, kjer ljudje nepravilno odlagajo odpadke, v podhodu pod avtocesto v smeri proti Cegelnici pa so se pojavili žaljivi, rasistični grafiti.

Po besedah župana Ivana Megliča je pojav rasističnih grafitov povezan s tem, da je podjetje Mersteel v občino naselilo pet delavcev s Filipinov. Grafite so sicer poskušali očistiti, vendar neuspešno.

Podhod pri Cegelnici je bil pred desetimi leti okrašen s strani osnovnošolcev, ki so ga v okviru šolskega projekta poslikali in mu vdahnili posebno vrednost za občino. Po besedah župana je pojav rasističnih grafitov povezan s tem, da je podjetje Mersteel v občino naselilo pet delavcev s Filipinov. Grafite so sicer poskušali očistiti, vendar neuspešno. »Podhod bomo prisiljeni bomo prebarvati, kar pomeni, da bodo poslikave otrok zaradi nepremišljenih dejanj žal za vedno izgubljene. Res je škoda, da se zaradi nepridipravov uniči delo in prizadevanja tistih, ki so želeli nekaj narediti za lepše Naklo,« je prepričan župan. Kot je dejal, jih omenjene stvari izredno motijo, saj si na občini prizadevajo urediti stvari, ki bodo dobro služile ljudem, potem pa se najdejo posamezniki, ki to uničujejo in povzročajo dodatne stroške. Posledično tudi zaradi vandalizma občina ne more financirati drugih projektov, saj sredstva preusmerjajo za sanacijo škode. »Videonadzor bi bil vsekakor koristen ukrep, ki bi lahko pomagal pri odkrivanju storilcev in preprečevanju vandalizma. Žal pa zakonodaja ne dopušča, da bi ga v celoti izvajali v takšni meri, kot bi bilo treba,« je pojasnil Meglič.

Incidenti, ki so povezani z uničevanjem koles in rasističnimi grafiti, so bili že prijavljeni policiji. V občini upajo, da jim bo skupaj z organi pregona uspelo uvesti učinkovite ukrepe, ki bodo vandale odvrnili od nadaljnjega uničevanja skupne lastnine.