Na Bledu odprli drsališče
Škofja Loka – Galerija Pod Homanovo lipo je razstavni prostor in hkrati didaktični kotiček, posvečen kulturni dediščini. Kvadri simbolizirajo Homanovo hišo in so namenjeni razstavljanju različnih predmetov in likovnih izdelkov. Na eni strani prostora so različni arhitekturni elementi in podobe starega mestnega jedra Škofje Loke, na drugi pa preproste oblike hiš, ki služijo kot razstavni panoji.
V sodelovanju s Šolskim centrom Škofja Loka, z oddelkom lesarstva, so postavili tudi znamenito Homanovo lipo in klop pod njo, s katere si je moč ogledati celotni razstavni prostor ter na njej posedeti in poklepetati.
»V sklopu Šole prenove je to še ena akcija, projekt pa poleg vsega, kar vidimo, prinaša tudi skupno delo učiteljev in učencev, kar se mi zdi zelo pomembno. Čeprav je spoznavanje kulturne dediščine že zdaj v učnih načrtih, jo na tak način želimo učencem še bolj približati. Tudi šola je del naše občine in s kotičkom Pod Homanovo lipo smo del Škofje Loke prenesli tudi v šolo. To je tudi prostor, kjer bo priložnost za sodelovanje matične in podružničnih šol ter sodelovanje vseh šol s Škofjeloškega in tudi širše,« je ob odprtju kotička na hodniku v pritličju šole poudaril ravnatelj Marko Primožič.
»Projekt Šola prenove za nove generacije je četrti projekt, ki ga izvajamo v Združenju zgodovinskih mest Slovenije. Njegova glavna tema je povezovanje kulturne dediščine in mladih. Z evropskimi projekti želimo vzbuditi v mladih zanimanje za kulturno dediščino in odnos do nje,« je povedala generalna sekretarka Združenja zgodovinskih mest Slovenije Mateja Hafner Dolenc ter dodala, da je sodelovanje s šolo res dobro, za kar ima veliko zaslug tudi koordinatorka projekta Šola prenove za nove generacije na Osnovni šoli Ivana Groharja, prof. likovne umetnosti Petra Primc Marko.
Seveda so bili nad novim kotičkom za druženje navdušeni tudi šolarji, pa tudi nekdanji smučarski skakalec Cene Prevc, ki zdaj v središču mesta skrbi, da se pod Homanovo lipo vedno kaj dogaja. »Vsak mesec bolj opažam, koliko lipa pomeni za mesto, in moram priznati, da je lipa tukaj v šoli čudovita ponazoritev tiste na naši terasi,« je povedal Cene Prevc.
Prostor so odprli s prijetnim programom in razstavo, ki nosi naslov Tlak in škrilj. Učenci Podružnične šole Bukovščica so na delavnicah pridobili nova znanja o obdelavi tega materiala, v učnem laboratoriju v središču mesta pa so učenci predmeta likovno snovanje izdelali različne vzorce tlakov. Na ogled so tako postavili njihove izdelke, fotografije utrinkov z delavnic ter material in pripomočke, ki jih uporabljajo mojstri te obrti.