Spominsko ploščo Janezu Ivanu Zelju sta odkrila predsednica Zveze društev general Maister Slovenije Lučka Lazarev Šerbec in železnikarski župan Marko Gasser. / Foto: Simon Benedičič

Spominsko ploščo Janezu Ivanu Zelju sta odkrila predsednica Zveze društev general Maister Slovenije Lučka Lazarev Šerbec in železnikarski župan Marko Gasser. / Foto: Simon Benedičič

V spomin na padlega borca

Na Zalem Logu so odkrili spominsko ploščo Janezu Ivanu Zelju, padlemu borcu generala Rudolfa Maistra.

Zali Log – V ponedeljek, dan po 106. obletnici njegove smrti, so na Zalem Logu z vojaškimi častmi odkrili spominsko ploščo rojaku Janezu Ivanu Zelju, ki je kot borec za severno slovensko mejo 12. januarja 1919 v dvajsetem letu starosti padel pri železniškem predoru v Podrožci. Truplo padlega Maistrovega borca so prepeljali na Jesenice, kjer so ga pokopali. Posmrtno je bil odlikovan z medaljo – spomenico bojev za osvoboditev severnih krajev Jugoslavije 1918–1919 na rdečem traku. »Maistrov boj za severno mejo ni bil le vojaški spopad, ampak predvsem bitka za ohranitev slovenskega jezika, kulture in narodove identitete. Z žrtvami in predanostjo številnih plemenitih fantov in mož smo lahko danes svoboden narod, zato je naša dolžnost, da ohranimo spomin nanje, njihove vrednote pa prenašamo na mlajše generacije,« je poudaril železnikarski župan Marko Gasser, ki je skupaj s predsednico Zveze društev general Maister Slovenije Lučko Lazarev Šerbec odkril spominsko ploščo Zelju. Ker je bila njegova rojstna hiša v preteklosti porušena, so ploščo postavili na steno kulturnega doma. Po odkritju jo je blagoslovil Zeljev pranečak Janez Mrak, sicer župnik v Kisovcu, dogodka v čast padlemu borcu pa so se udeležili še drugi njegovi sorodniki.

Gasser je izrazil hvaležnost Zvezi društev general Maister, Domoljubnemu društvu general Rudolf Maister Žiri in Muzejskemu društvu Železniki, ki širijo glas o Maistrovih borcih na njihovem območju. V Selški dolini so jih uspeli odkriti šestdeset, na celotnem škofjeloškem območju pa okoli dvesto, med njimi je bilo šest padlih. Zadali so si tudi, da vsem padlim borcem postavijo spominske plošče; kot zadnjemu so jo odkrili Zelju.

Omeniti velja še, da si je v Galeriji Muzeja Železniki še do konca februarja možno ogledati razstavo o Maistrovih borcih iz Selške doline.