Sedanji člani škofjeloškega modelarskega društva in tudi potomci nekdanjih članov so nazdravili visokemu jubileju in odprli zanimivo razstavo v Sokolskem domu. / Foto: Vilma Stanovnik

Sedanji člani škofjeloškega modelarskega društva in tudi potomci nekdanjih članov so nazdravili visokemu jubileju in odprli zanimivo razstavo v Sokolskem domu. / Foto: Vilma Stanovnik

Visoki jubilej škofjeloških modelarjev

Potomci ustanoviteljev Jadralno letalskega društva Škofja Loka in sedanji člani Modelarskega društva Čuk so minuli petek proslavili devetdesetletnico modelarstva v Škofji Loki, hkrati pa so v Sokolskem domu odprli zanimivo razstavo.

Škofja Loka – Modelarstvo ima v Škofji Loki res dolgo in bogato tradicijo, obiskovalci pa tako zgodovino kot dosežke modelarjev lahko občudujejo na razstavi, ki so jo ob 90. obletnici ustanovitve pripravili v Modelarskem društvu Čuk.

Kot je najprej spomnil nekdanji predsednik, sedaj pa uradno tajnik društva Drago Novak, so se 30. julija 1934 zbrali študenti, dijaki in ljubitelji modelarstva na ustanovnem zboru Jadralno letalskega društva Škofja Loka. Sestanka se je udeležilo 11 članov, za predsednika pa so izbrali Franca Kalana. Že septembra istega leta so na Štangrofu ob Grajski cesti pod vodovodnim zbiralnikom pripravili prvo društveno tekmovanje. Tekmovali so lahko samo člani društva z modeli letal, ki so jih izdelali sami. Pri ocenjevanju sta se upoštevala čas in dolžina leta, prvo mesto pa je osvojil Miloš Mlejnik z modelom Sinja ptica.

Članstvo se je kmalu povečalo, organizirali so modelarske tabore, Stane Konštantin in Marko Sovre pa sta se leta 1936 lotila gradnje pravega jadralnega letala tipa Vrabec. Zaradi pomanjkanja denarja Vrabec ni bil nikoli dokončan. Dejavnost društva se je končala leta 1941 z okupacijo in zaplembo letala.

Po 2. svetovni vojni so modelarji delovali na različnih lokacijah. Prostore so imeli v Labuharjevi hiši ob Selški Sori v bližini Krevsovega mlina, v letih od 1958 do 1965 pa v Blaževi ulici.

Prvi zapisi ponovnega organiziranega delovanja segajo v pozna 60. leta, ko je bilo ustanovljeno Društvo ljudska tehnika, ki je delovalo v prostorih v Klobovsovi ulici, med letoma 1981 in 1988 v prostorih Škofjeloške gimnazije in v zadnjem obdobju v zaklonišču pod Mercatorjem v Podlubniku.

Kot je povedla Liljana Mlakar, predsednica Modelarskega društva Čuk Škofja Loka, kot se loški modelarji imenujejo zadnjih 33 let, je bilo v teh letih v evidenco društva vpisani približno dvesto članov različnih starosti.

»Vsem nam pa mora biti v prihodnosti cilj dokončno rešiti problem modelarske steze in s tem ustvariti še boljše pogoje za razmah modelarske dejavnosti.«

Tečaji in tekmovanja

»Osnovna dejavnost današnjega društva je širjenje tehnične kulture med mladimi, zato vsako leto organiziramo tečaje za mladino. Naši mentorji vodijo tečaje tudi na osnovnih šolah. Tudi v modelarstvu je opazen vsesplošni razvoj na področju materialov, lepil, orodij, drugih sestavnih delov in načinov gradnje,« je poudarila Mlakarjeva in pojasnila, da v zadnjem času v društvu namenjajo velik poudarek izobraževanju modelarjev, člani društva pa sodelujejo na različnih tekmovanjih doma in v tujini.

V društvu se izdelujejo različne stvari, saj imajo skupino za letalsko modelarstvo, ki izdeluje vse vrste modelov letal od jadralnih do motornih, skupino za brodarsko modelarstvo, ki izdeluje modele čolnov in jadrnic in skupino helikopterjev in multikopterjev.

Kot je tudi spomnila Mlakarjeva, je bilo društvo vrsto let organizator dveh javnih prireditev. Najbolj znan in obiskan je bil modelarski miting z imenom Velika modelarska nagrada Loke, ki so ga pripravili 15-krat. »Ob tem naj dodam, da se je od skromnega srečanja modelarjev na cesti pri kmetijskem posestvu na Trati leta 1992 razvila omenjena prireditev, katere namen je bil druženja modelarjev in ne tekmovanja. Nekatere prireditve si je ogledalo več kot 1500 gledalcev, » je povedala Mlakarjeva in dodala, da jim po rekonstrukciji Strelišča Crngrob ni več uspelo najti prostora. Še vedno pa pripravljajo tekmovanje v disciplini zračni boji, ki šteje za slovenski in evropski pokal.

Društvo sodeluje s Slovensko vojsko, Občino Škofja Loka in modelarskimi društvi po Sloveniji. »Vsem nam pa mora biti v prihodnosti cilj dokončno rešiti problem modelarske steze in s tem ustvariti še boljše pogoje za razmah modelarske dejavnosti, katere namen je tehnično ozaveščanje mladine in s tem zainteresirati mlade za tehnične poklice,« je povedala predsednica Liljana Mlakar.