Razmere v visokogorju so te dni že zimske. / Foto:

Visokogorje že pobelil sneg

Letošnja poletna sezona v planinskih kočah je bila dobra predvsem na račun dnevnih planincev, ugotavljajo na Planinski zvezi Slovenije, kjer svarijo, da jesen v gorah zahteva drugačno pripravo na turo. »Na pot se odpravite s preverjenimi informacijami, ne po navdihu z družbenih omrežij.«

Preverjene informacije o stanju planinskih poti in odprtosti planinskih koč lahko dobite na spletni strani Planinske zveze Slovenije.

Kranj – Da smo Slovenci v času covida-19 množično iskali stik z naravo, so opazili tudi oskrbniki planinskih koč, ki so poleti našteli veliko obiskovalcev. »Poletna sezona v planinskih kočah je bila dobra, glede na splošne koronavirusne razmere celo zelo dobra. Nočitev je bilo sicer četrtino manj kot v rekordnem letu 2019, a tudi zaradi ponovnega večjega števila tujih gostov vseeno zadovoljivo,« opaža strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) Dušan Prašnikar, ki opozarja tudi na veliko smeti: »Čeprav je nekoliko bolje kot v lanskem letu, so še vedno zelo pereč problem smeti, predvsem v sredogorju, kjer se je najbolj opazil porast dela obiskovalcev, ki se ne držijo splošnega pravila planincev, da smeti vedno odnesemo s seboj v dolino.«

Visokogorske koče so povečini že zaprte

Visokogorske planinske koče so z oktobrom zaprle svoja vrata, a z nekaterimi izjemami. Ažurne informacije o odprtosti planinskih koč so objavljene na spletni strani Planinske zveze Slovenije.

Za hojo potrebujemo zimsko opremo

Skupaj z vse večjo obiskanostjo gora se daljša tudi planinska sezona, četudi premnogi planinci za obisk gora pozimi nimajo izkušenj, znanja in ustrezne opreme. »Visokogorje je že pobelil sneg in za hojo po njem potrebujemo ustrezno zimsko opremo in ogromno izkušenj. Podlaga na planinskih poteh je pomrznjena, čez dan se sneg zmehča in se predira. Takšna podlaga je posebej nevarna ob sestopih, sploh če sestopamo hitreje, saj se nam podlaga lahko nepričakovano udre in povzroči hude poškodbe kolenskega sklepa. Ta možnost se poveča, če je sneg pokril posamezne skale, ki so toplejše, sneg okoli njih skopni in nastane globoka luknja, ki pa je z vrha pokrita in predstavlja neke vrste past. V nižjih predelih so planinske poti pokrite z odpadlim listjem, pod njim pa so mokre korenine in skale, ki ob neprevidni hoji lahko povzročijo padec in poškodbe,« trenutne razmere v gorah oriše strokovni sodelavec PZS in inštruktor Gorske reševalne zveze Slovenije Matjaž Šerkezi.

Ob zaprtosti planinskih koč je tako treba upoštevati tudi varnostni vidik obiskovanja gora jeseni in toliko večjo pozornost nameniti načrtovanju ture. Šerkezi še opozarja na porast števila obiskovalcev gora, ki se na pot odpravijo po navdihu z družbenih omrežij in brez primerne opreme in priprave: »Zadnje leto v gorah vse pogosteje srečujemo in rešujemo posameznike, pare ali družbe, ki se v gore odpravijo brez predhodnega načrta in pot nadaljujejo kljub dobronamernim opozorilom planincev, da nimajo primerne opreme in obutve. Ti dogodki so pogosto posledica družbenih omrežij oziroma izkrivljenih subjektivnih informacij posameznikov, ki jih tam objavljajo. Lansko zimo je po družbenih omrežjih krožilo kar nekaj videovsebin s popolnoma napačnim in nevarnim prikazom hoje v gore in rabe pripomočkov, kot sta cepin in dereze. Preverjene informacije o stanju planinskih poti lahko dobite na spletni strani Planinske zveze Slovenije.«

×