Mag. Marjana Žibert, direktorica / Foto:

Mag. Marjana Žibert, direktorica

Vstop v osmo desetletje

Nadaljevali smo praznovanje 70-letnice Gorenjskega muzeja

Leta 2024 je bila v gradu Khislstein do konca oktobra na ogled razstava Mi ne hranimo v oblaku, ki smo jo pripravili ob naši 70-letnici in na kateri smo predstavili izbrane zgodbe predmetov, ki jih hranimo, hkrati pa tudi zgodbe ljudi, ki so muzej soustvarjali in ga danes ustvarjajo. Začetek poletja smo pospremili s premiero filma Skrb za dediščino Gorenjske, katerega režiser je Milan Lebar. Film nas popelje v čas nastanka muzeja in njegov razvoj, hkrati pa pogleda v zakulisje njegovega delovanja. Obenem smo predstavili vseh pet delov obrazstavnega kataloga Mi ne hranimo v oblaku, o našem delu pa so spregovorili trije gostje, ki to delo redno spremljajo.

Obletnica ustanovitve Prešernovega spominskega muzeja

V iztekajočem se letu 2024 je tudi Prešernov spominski muzej zaznamoval 60-letnico delovanja, kar smo pospremili z razstavo in kratkim filmom Zora prešernega Kranja. Film je nastal v koprodukciji Gorenjskega muzeja, Feguš filma in Društva SNG Kranj. Zora prešernega Kranja ovekoveča zgodbo Črtomirja Zorca, ki si je prizadeval, da bi mesto Kranj dobilo Prešernov spominski muzej. Na festivalu Borgo Film Fest je film prejel nagrado za najboljši mednarodni dokumentarni film.

Odmevne razstave, ki so zaznamovale leto 2024, so bile še: Njuno veselje je naše bogastvo, Dehteči cvet slovenske besede, razstava del Marka Pogačnika itd.

V letu 2025 se je Občina Bohinj odločila, da celotno upravljanje muzejev v Bohinju zaupa Turizmu Bohinj, vzpostavili pa smo novo sodelovanje z Občino Cerklje na Gorenjskem pri snovanju nove muzejske postavitve v Hribarjevi vili.

Nova občasna razstava v gradu Khislstein

Vsi se spominjamo, kako je bil Kranj pred leti ves razkopan, saj so ob vsakokratnih infrastrukturnih prenovah svoje delo morali opraviti tudi arheologi. Znano je, da je (bil) Kranj prepreden z arheološkimi ostalinami. Začetki poselitve stičišča med Savo in Kokro namreč segajo v mlajšo kameno dobo, glavna naselitev pa je bila na prehodu iz pozne bronaste v starejšo železno dobo. V mesecu novembru smo v gradu Khislstein odprli novo občasno razstavo Svetinje in črepinje, ki predstavlja izbor najdb z desetih lokacij na Tomšičevi ulici, kjer so raziskave med letoma 1989 in 2009 izvedli arheologi dr. Milan Sagadin, mag. Draško Josipovič in dr. Rafko Urankar. Namen razstave je predstaviti odkrito materialno kulturo preteklih obdobij. Izbor eksponatov je bil večinoma pogojen z njihovo ohranjenostjo, vključene pa so najdbe iz vseh obdobij, od prazgodovine do sedanjosti.

Da, Kranj je mesto zgodb in v veselje nam je, da te zgodbe tudi redno spremljate. Hvala!

Gorenjski muzej
Tomšičeva 42
4000 Kranj
Tel.: 04 201 39 50
www.gorenjski-muzej.si
info@gorenjski-muzej.si

Odpiralni čas:
– od torka do nedelje med 10. in 18. uro
– zaprto: ponedeljek, 1. 1., 1. 5., 1. 11., velika noč, božič