Vozniki na avtobusih v kranjskem mestnem potniškem prometu z novim letom ne bodo več sprejemali gotovine. Slika je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Z novim letom na kranjskih avtobusih brez gotovine
Zakaj v kranjskem mestnem potniškem prometu z novim letom vozovnice na avtobusu ne bo več mogoče plačati z gotovino, ampak le še z mestno kartico CeKR ali drugo plačilno kartico?
Kranj – Napoved Mestne občine Kranj, da z novim letom v kranjskem mestnem potniškem prometu, ki ga izvaja podjetje Arriva, ukinjajo plačevanje z gotovino, saj bo vozovnico na avtobusu mogoče plačati le z mestno kartico CeKR in drugimi plačilnimi karticami, med Kranjčani ni bila dobro sprejeta. O tem je beseda tekla tudi na zadnji seji mestnega sveta, ko je nekaj svetnikov sicer pozdravilo, da so končno omogočili tudi kartično plačevanje vozovnic, a nasprotovali ukinitvi plačevanja z gotovino.
Vodja urada za razvoj in pametno skupnost Tomaž Lanišek je odgovoril, da je v evropskih mestih že dobro uveljavljena praksa, da na avtobusu ni mogoče plačevati z gotovino. Za to je po njegovih besedah več razlogov. Eden od razlogov je, da zaradi plačevanja z gotovino na avtobusih prihaja do zamude v voznih redih. Poleg tega naj bi nekateri vozniki zlorabljali sistem in ob strani nezakonito služili. »Gotovina se bo še naprej uporabljala, samo ne na avtobusu, ampak boš lahko na avtobusni postaji še zmeraj z gotovino plačal. Gotovina na avtobusu pomeni tudi toliko in toliko potencialnih ropov. In kot zadnje, kar je tudi zelo pomembno, ko kovance Arriva ali kdorkoli drug nese na banko, ta vzame skoraj polovico za štetje in je strošek velik. Pri kartičnem plačilu, pri našem CeKRu, je bruto za neto, torej evro za evro,« je povedal Lanišek in dodal, da tudi v Ljubljani vozovnic že dolgo ni več mogoče na avtobusu plačevati z gotovino. Kot je tudi poudaril, na podlagi kartičnega plačevanja voženj tudi lažje spremljajo, kako polni so posamezni avtobusi oziroma avtobusne linije.