Nove prostore je direktorica mag. Renata Rajapakse (v sredini) odprla skupaj s sodelavci. / Foto: Aleš Senožetnik
Za boljše duševno zdravje mladih
Na Viru pri Domžalah so tudi uradno odprli nove prostore Razvojne ambulante s centrom za zgodnjo obravnavo otrok ter Centra za duševno obravnavo otrok in mladostnikov, ki delujeta pod okriljem domžalskega zdravstvenega doma.
Domžale – Razvojna ambulanta v Domžalah uradno deluje od leta 2011, a je bila ustanovljena na temelju že obstoječe ambulante za rizične otroke, ki je v zdravstvenem domu delovala že vrsto let prej. Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov pa je bil ustanovljen v skladu z resolucijo nacionalnega programa duševnega zdravja iz leta 2018.
V obeh programih so se v minulih letih srečevali s prostorskimi težavami. »Tako razvojna ambulanta kot Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov v zadnjih letih nista delovala v najboljših pogojih, saj so prostorske kapacitete ob naši rasti predstavljale vedno večji izziv, posebno ko sta oba tima dodatno zrasla, kar je še povečalo potrebo po večjih in ustreznejših prostorih,« je težave opisala direktorica Zdravstvenega doma Domžale mag. Renata Rajapakse.
Poleti sta obe ambulanti novo mesto dobili v najetih prostorih na Viru pri Domžalah. Raztezajo se v treh etažah na 1900 kvadratnih metrih površin. »V času začetnega delovanja smo prepoznali tudi pomembnost sinergije med storitvami in delovanjem strokovnjakov obeh centrov ter ugotovili, da bi z združitvijo obeh timov na eni lokaciji lahko izboljšali svoje delo, poenostavili dostopnost za uporabnike in še povečali učinkovitost obravnave otrok in mladostnikov,« je še povedala direktorica in dodala: »Nova lokacija ne pomeni zgolj boljše infrastrukture, ampak predvsem boljše pogoje za obravnavo naših uporabnikov in večjo sinergijo med obema programoma.«
Skrb za izboljšanje kakovosti življenja otrok in mladostnikov ter za njihovo duševno in čustveno zdravje je po besedah direktorice danes še posebno poudarjena kot področje, ki ga družba mora okrepiti. Temu sledijo tudi v domžalskem zdravstvenem domu. V obeh programih so se v zadnjem času kadrovsko okrepili, tako da oba tima skupaj štejeta že več kot petdeset strokovnjakov.
V centru lahko strokovno podporo in pomoč dobijo otroci, mladostniki in njihovi starši, ki potrebujejo podporo ali pomoč pri reševanju stisk ali ohranjanju in krepitvi duševnega zdravja. Razvojna ambulanta pa nudi možnost zgodnje obravnave in nadaljnje pomoči otrokom z različnimi motnjami v razvoju. Namenjena je preventivnemu spremljanju in ocenjevanju razvoja otrok z obporodnimi rizičnimi dejavniki.