Tomaž Paulus (akcija Manj svečk za manj grobov), Anita Pokorn Oman (Razvojna agencija Sora), Tine Radinja (župan) in Katarina Finžgar Malovrh (Občina Škofja Loka) / Foto: Primož Pičulin
Za manj odpadkov na pokopališčih
Občina Škofja Loka je v sodelovanju z Razvojno agencijo Sora, Akrisom in javnim podjetjem Komunala Škofja Loka pred prvim novembrom pripravila več akcij pod skupnim imenom Pokopališče naj ne bo smetišče.
Škofja Loka – V Sloveniji je poraba nagrobnih sveč zelo velika. Vsak Slovenec povprečno prižge osem nagrobnih sveč na leto, kar skupaj pomeni okrog 16 milijonov sveč, od tega kar dve tretjini ob prvem novembru. »V Škofji Loki še vedno zberemo več kot 14 ton sveč letno, kar je teža približno osemdesetih osebnih avtomobilov, če pa bi sveče položili eno poleg druge, bi s tem pokrili več kot dve nogometni igrišči,« je na predpraznični novinarski konferenci povedala vodja področja okolja na Razvojni agenciji Sora Anita Pokorn Oman.» Navadne sveče se razgrajujejo 450 let, njihov pokrovček pa sto let,« je še dodala. Organizatorji akcije si želijo, da bi ljudje prižigali čim manj navadnih, solarnih ali električnih sveč in uporabljali alternative, naravne materiale. »Na grobovih se ne ponašajmo s številom sveč, ampak z ustvarjalnostjo in naravnimi materiali,« predlaga Pokorn Omanova. Prelepe aranžmaje lahko izdelamo iz naravnih materialov, ki jih naberemo v gozdu. »Vodilo naj bo, da je najboljši odpadek tisti odpadek, ki sploh ne nastane.«
»Zelo široko zastavljeno akcijo Pokopališče naj ne bo smetišče organiziramo s ključnimi akterji, tudi z Vrtcem Škofja Loka, saj opažamo, da število odpadkov po naših pokopališčih po vsej občini vsako leto še zraste. Pri tem gre tudi za odpadke, ki ne nastajajo le na pokopališčih, ampak jih ljudje tja prinesejo ali pripeljejo. Želimo si, da bi ločevali dosledno, tako kot ločujemo doma, in da bi uresničevali cilje zero waste občine, kar Škofja Loka s ponosom je,« je poudaril župan Tine Radinja. Kot pravi, je cilj akcije, da se vsako leto v občini zmanjša število odpadkov v absolutnem številu, da se zmanjša število plastičnih sveč, saj so za razgradnjo zares zelo zahtevne.
V okviru akcije so pred prvim novembrom na vhode pokopališč namestili plakate o pravilnem ravnanju z odpadnimi svečami, šest oddelkov vrtčevskih otrok je izdelalo okrasitve iz naravnih materialov, v Osnovni šoli Jela Janežiča so izdelali sveče iz naravnih materialov. Kot je povedala Katarina Finžgar Malovrh z Občine Škofja Loka, pa so v tednu pred dnevom mrtvih in v tednu po njem, ko ljudje pospravljamo odpadke s pokopališč, postavili zeleno stražo. Ta v teh dneh pomaga pri pravilnem razvrščanju nastalih odpadkov. »Zelena straža so študentke in študenti, ki smo jih poučili, kako se pravilno ločujejo odpadki, ki nastanejo na grobovih, in o drugih alternativah navadnim svečam in aranžmajem.«
Že šesto leto pa v teh dneh poteka tudi akcija Manj svečk za manj grobov. Simbolične svečke so izdelali otroci z Osnovne šole Jela Janežiča, na voljo pa so na pokopališčih. Vse zbrane prostovoljne prispevke bodo vrnili šoli, namenjena pa bodo nakupu opreme za multisenzorno sobo, ki bo pripomogla k še bolj celostni obravnavi učencev omenjene šole.