Namakalnega sistema, ki bi v vaseh Trboje, Žerjavka in Prebačevo omogočal namakanje dobrih dvesto hektarjev kmetijskih zemljišč, Občina Šenčur za zdaj ne bo gradila. / Foto: Tina Dokl

Namakalnega sistema, ki bi v vaseh Trboje, Žerjavka in Prebačevo omogočal namakanje dobrih dvesto hektarjev kmetijskih zemljišč, Občina Šenčur za zdaj ne bo gradila. / Foto: Tina Dokl

Zaradi predragih ponudb odstopili od odločbe

Občina Šenčur je zaradi previsokih ponudb, prejetih na drugem razpisu za izbiro izvajalca, ki bi gradil namakalni sistem, odstopila od odločbe kmetijskega ministrstva.

Šenčur – Leta 2017 so v šenčurski občini na pobudo lastnikov kmetijskih zemljišč in oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj stekli pogovori o izgradnji namakalnega sistema, ki bi v vaseh Trboje, Žerjavka in Prebačevo omogočal namakanje dobrih dvesto hektarjev kmetijskih zemljišč. Zanj so imeli zagotovljeno stoodstotno financiranje upravičenih stroškov s strani kmetijskega ministrstva v višini 2,1 milijona evrov.

»Ponovno se bomo prijavili na razpis, ki ga bo ministrstvo predvidoma objavilo decembra letos. Če bomo uspešni, bi lahko gradnjo namakalnega sistema začeli že prihodnjo jesen.«

Po pridobitvi gradbenega dovoljenja so leta 2022 pripravili razpis za izbiro izvajalca, kjer pa so prejeli tri bistveno predrage ponudbe. Zaradi tega so se morali lotiti racionalizacije projekta, kar je vključevalo spremembo materialov in zajema vode iz Trbojskega jezera. Spremembe v projektu so zahtevale spremembo gradbenega dovoljenja, ki so jo dobili konec junija letos. Kmalu zatem so objavili drugi razpis za izbiro izvajalca, na katerega so prejeli pet ponudb, ki so bile ponovno previsoke.

Kot je pojasnil šenčurski župan Ciril Kozjek, je najnižja ponudba znašala okoli 2,8 milijona evrov, medtem ko je najvišja dosegla kar 6 milijonov evrov. »Rok za izvedbo je bil določen do konca junija prihodnjega leta, saj smo bili do takrat po odločbi upravičeni do financiranja.«

Kot je pojasnil šenčurski župan Ciril Kozjek, je najnižja ponudba znašala okoli 2,8 milijona evrov, medtem ko je najvišja dosegla kar 6 milijonov evrov. »Rok za izvedbo je bil določen do konca junija prihodnjega leta, saj smo bili do takrat po odločbi upravičeni do financiranja. Vendar ker smo po ponovnem neuspešnem razpisu prepričani, da nam namakalnega sistema do takrat ne bo uspelo zgraditi, smo se odločili, da odstopimo od odločbe kmetijskega ministrstva,« je pojasnil župan.

Ob tem je poudaril, da Občina Šenčur od samega projekta ne odstopa. »Ponovno se bomo prijavili na razpis, ki ga bo ministrstvo predvidoma objavilo decembra letos. Če bomo uspešni, bi lahko gradnjo namakalnega sistema začeli že prihodnjo jesen. Poleg tega bi lahko tokrat pridobili še več sredstev, saj bi se sofinanciranje povečalo s 7450 na 10.000 evrov na hektar,« si nadeja Kozjek.