V Ruardovi graščini so doslej uredili novo streho in okna, objekt je protipotresno saniran, prav tako so odstranili lesno gobo. Urediti pa je treba še strojne ter električne napeljave ter fasado. / Foto: Nik Bertoncelj
Zbirka še vedno v depojih
Ker se je obnova Ruardove graščine močno podražila in zavlekla, so številni dragoceni predmeti iz železarske dediščine Jesenic še vedno shranjeni v depojih na različnih lokacijah po mestu. Kdaj bo graščina dokončno obnovljena, še ni znano.
Jesenice – Največji nedokončani projekt na Jesenicah ta čas je obnova Ruardove graščine. Ta bi morala biti zaključena že pred dvema letoma, ko naj bi v njej zaživel tudi Slovenski železarski muzej. A se to ni zgodilo, obnovitvena dela so se močno podražila in zavlekla, Občini Jesenice pa je zdaj zmanjkalo denarja za dokončanje. Tako ni znano, kdaj bodo dragoceni predmeti iz železarske dediščine Jesenic, ki so ta čas shranjeni v depojih na šestih različnih lokacijah, spet na ogled javnosti.
Kot je povedal direktor Gornjesavskega muzeja Jesenice Aljaž Pogačnik, je ena od pomembnih nalog muzeja tudi promocija kulturne dediščine. V muzeju hranijo številne dragocene predmete iz zgodovine železarstva, ki so jih, ko so pred šestimi leti začeli obnavljati Ruardovo graščino, shranili v depoje. Leta 2023 naj bi v obnovljenem objektu zaživel Slovenski železarski muzej in stalna razstava FeNOMEN z edinstvenim prikazom razvoja železarstva od antike do danes. V muzeju so v tem času pripravili tudi že razstavni katalog nove razstave, toda obnova stavbe se je močno zavlekla in ta hip še ni znano, kdaj bo dokončana.
V želji, da bi vsaj del zbirke predstavili javnosti, in to na Stari Savi, ki je kulturni spomenik državnega pomena, je direktor muzeja predlagal, da bi to storili v prostorih bližnje pokrite tržnice. Gre za dvesto kvadratnih metrov prostorov, ki samevajo, v bližini pa je tudi razstava tehniške dediščine na prostem.
Vendar pa se na Občini Jesenice s predlogom niso strinjali. Župan Peter Bohinec je pojasnil, da bodo prostore za zbirko vendarle uredili v Ruardovi graščini, v proračunu za prihodnje leto naj bi zagotovili denar za novelacijo projektne dokumentacije in dokončanje obnove po sklopih.
Direktor muzeja Aljaž Pogačnik je ob tem poudaril, da si želijo čimprejšnje rešitve. Predmeti so sicer shranjeni v ustreznih prostorih, niso pa dostopni javnosti. Zato so se nekaj zanimivejših predmetov odločili predstaviti prek kratkih videoposnetkov, ki so objavljeni na spletni strani, prav tako je na spletu objavljen katalog bodoče stalne razstave FeNOMEN. V zbirki so denimo likovna dela neprecenljive vrednosti Nicole Grassija, osebni predmeti fužinarjev, strokovna knjižnica Viktorja Ruarda, zlata medalja s svetovne razstave, ki jo je Kranjska industrijska družba prejela za postopek pridobivanja feromangana v plavžu … Na razstavi pa naj bi bila na ogled še ena jeseniška dragocenost, predmet neprecenljive vrednosti, to je kos meteorita Jesenice, ki je leta 2009 padel na Mežaklo.