Med kranjskimi svetniki se je razvila burna razprava glede spremembe statuta občine. / Foto: Maša Likosar

Med kranjskimi svetniki se je razvila burna razprava glede spremembe statuta občine. / Foto: Maša Likosar

Zbodlo jih je županovo potrjevanje cen

Kranjski svetniki so na marčevski seji v prvem branju potrdili osnutek sprememb in dopolnitev statuta Mestne občine Kranj, ki med drugim posegajo v območja krajevnih skupnosti in pristojnosti mestnega sveta.

Kranj – Mestna občina Kranj je pristopila k spremembi in dopolnitvi statuta, ki določa delovanje občine in njenih organov. Kot so pojasnili na kranjski občini, so nekateri popravki nujni zaradi uskladitev s spremembami zakona o lokalnih volitvah, medtem ko so druge vsebinske narave.

Osnutek med drugim predvideva spremembe na ravni krajevnih skupnosti, ki upoštevajo izide svetovalnih referendumov. Leta 2022 so krajani pritrdili združitvi krajevnih skupnosti Planina in Huje v eno Krajevno skupnost Planina - Huje. Druga sprememba je izločitev dela območja Krajevne skupnosti Primskovo (t. i. Planina III) in njena priključitev Krajevni skupnosti Bratov Smuk, kar je bila prav tako volja krajanov na referendumu leta 2022. Lani so še krajani krajevnih skupnosti Stražišče in Gorenja Sava na referendumu pritrdili združitvi obeh krajevnih skupnosti. »Spremembe glede krajevnih skupnosti bi v praksi začele veljati po naslednjih lokalnih volitvah,« so pojasnili na občini.

Nekateri svetniki na zadnji seji mestnega sveta predvidenim spremembam območij krajevnih skupnosti niso bili naklonjeni. Med drugim so poudarili, da so se razmere ponekod bistveno spremenile in da med prebivalci Stražišča in Gorenje Save za združitev ni več podpore, prav tako naj bi bilo tudi vzdušje med prebivalci krajevnih skupnosti Huje in Planina. Predočili so izide referendumov. »Na Gorenji Savi je ljudstvo odločno reklo ne, saj je bilo 34 glasov proti združitvi, 25 pa za,« je povedal svetnik Jure Šprajc.

V Krajevni skupnosti Huje, kjer je bilo 2277 volilnih upravičencev, pa je glasovalo le 447 krajanov, od tega jih je sicer 311 podprlo združitev, 115 pa jih je bilo proti. »Menim, da rezultat tega referenduma ne more biti verodostojen kazalnik volje prebivalcev. Prebivalci starih Huj so večinsko proti združitvi, pri čemer svojo odločitev utemeljujejo z zgodovinskimi dejstvi o nastanku naselja,« je trdila svetnica Sonja Mašič.

Pristojnost župana

Še bolj pa je svetnike zbodla druga vsebinska sprememba, ki povečuje pristojnost župana in mu omogoča, da sam potrjuje spremembe cen vrtcev in komunalnih storitev, mestni svet pa bi se z njimi le seznanil. »Kar je smiselno tudi glede na odlok o svetu ustanoviteljev Komunale Kranj, ki ga sestavljajo župani občin ustanoviteljic in ki ima tudi pristojnost določanja cen,« so navedli na občini.

Svetniki so opozorili, da gre za drastičen poseg v njihovo pristojnost, ki bi lahko pomenil demokratični deficit. »Župan bo tako odločal o povišanju cen, kriv bo pa mestni svet,« je poudarila svetnica Saša Kristan. Zoran Stevanović je predstavil več predlogov za vključitev mestnega sveta v proces odločanja. Kot najprimernejšega je navedel: »Župan potrjuje cene storitev javnih služb, če mestni svet v roku 15 dni ne izreče zadržka.« Ana Černe pa je med drugim pripomnila, da bi svetniki s tem lahko izgubili možnost vpliva na subvencije.

Župan Matjaž Rakovec je spomnil, da se cene oblikujejo v skladu z državno metodologijo. »Ključno je, da jih čim prej sprejmemo, medtem ko se svetniki odločate, ali bo finančno breme sprememb prevzela občina ali občani,« je poudaril.

Mestna uprava bo pripombe, ki so jih podali svetniki, preučila in pripravila posamezne amandmaje, o predlogu sprememb statuta pa bo mestni svet odločal na naslednji seji, pri čemer bo v drugem branju za njegovo sprejetje potrebna dvotretjinska večina vseh članov sveta.