Med projekte trajnostnega turizma v kranjskih rovih sodi tudi Informacijski center SOS proteus. / Foto: arhiv GG/Primož Pičulin
Zeleni ključ za kranjske rove
Rovi pod starim Kranjem so prejeli mednarodni trajnostni okoljski certifikat Zeleni ključ.
Kranj – »Priznanje je dokaz, da spremembe v kranjskih rovih potekajo trajnostno in okolju prijazno,« ob prejemu mednarodnega trajnostnega okoljskega certifikata Zeleni ključ poudarjajo na Mestni občini Kranj in Zavodu za turizem in kulturo Kranj (ZTKK), ki je skrbnik rovov. Ti so bili v zadnjih dveh letih deležni kar nekaj sprememb, ki se nanašajo tako na tehnično ureditev in podobo rovov kot tudi na vsebinske spremembe. »Ker so rovi pomembna tehniška dediščina Kranja, prav tako pa imajo klimo, podobno naravnim jamam, smo bili pri prenovi ves čas skrbni pri omejevanju vpliva na to kranjsko znamenitost,« pojasnjujejo na občini.
V ZTKK so se v sodelovanju z občino odločili preveriti trajnostna prizadevanja in so rove prijavili na certificiranje Zeleni ključ, mednarodni okoljski znak, ki priznava prizadevanja za trajnostno in okolju prijazno poslovanje. Program spodbuja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, zmanjšanje porabe energije in vode ter omejevanje vpliva na okolje. Pri prenovi v rovih so to dosegli na več področjih. »Novi toaletni prostori tako prispevajo k boljšemu počutju obiskovalcev, hkrati pa s senzorji na pipah vplivajo na manjšo porabo vode. Pri novem turističnem produktu – samostojni ogled rovov z avtomatiziranim vstopom – so osvežili tudi električne napeljave v rovih, pri čemer senzorji vplivajo na zmanjševanje električne porabe. Na dogodkih v rovih ne uporabljajo plastike za enkratno uporabo. Obiskovalce rovov spodbujajo, naj za prihod v Kranj in na ogled rovov uporabljajo trajnostno mobilnost. Ne nazadnje v rovih domuje tudi Info center SOS proteus, ki s svojimi vsebinami spodbuja razmislek o trajnostnem odnosu do sveta, predvsem do pitnih podzemnih voda,« so razložili na občini.