V okviru Zelenega dneva Poljanske doline so pripravili tudi predstavitev Zero waste strategije občine. / Foto: Mateja Rant
Želijo še zmanjšati količino odpadkov
V Dvorcu Visoko so pripravili Zeleni dan Poljanske doline, na katerem so v ospredje postavili trajnostno pohodništvo, predstavili so tudi Zero waste (brez odpadkov) strategijo Občine Gorenja vas - Poljane.
Visoko – Občina Gorenja vas - Poljane je že zdaj med vodilnimi med slovenskimi občinami po količini ločeno zbranih odpadkov, kar po besedah župana Milana Čadeža dosegajo na različne načine, tudi z odvozom od vrat do vrat, ekološkimi otoki in zbirnim centrom. »V naši občini letno zberemo okrog 1250 ton vseh odpadkov, pri čemer se v zelene zabojnike za mešane odpadke odvrže okrog 130 ton odpadkov. Večina odpadkov gre v nadaljnjo obdelavo in predelavo, približno tri odstotke pa jih pristane na odlagališču,« je pojasnil in dodal, da ta čas že presegajo 80 odstotkov ločeno zbranih odpadkov, v strategiji, ki je ta čas v javni obravnavi, pa so si kot dolgoročni cilj zastavili 90-odstotni delež snovne izrabe komunalnih odpadkov, kar vključuje recikliranje, kompostiranje in anaerobno obdelavo.
Za doseganje zastavljenih ciljev so v okviru procesa priprave strategije opredelili 33 krovnih ukrepov, ki so razdeljeni glede na prioritetna področja ukrepanja in nosilce oziroma ciljne skupine, je pojasnila Ema Otavnik iz društva Ekologi brez meja. Prva ciljna skupina zajema javno upravo. Na tem področju je Ema Otavnik posebej omenila zeleno javno naročanje, ob čemer bi nastalo tudi manj odpadkov. Podobne ukrepe so zastavili za ciljno skupino, ki zajema vzgojno-izobraževalne ustanove. Tudi tu so veliko pozornost posvetili javnim naročilom, pri katerih je pomembno dati prednost lokalno pridelanim živilom z manj embalaže. »Velik problem v šolstvu je tudi odvržena hrana,« je opozorila Ema Otavnik. Na področju prireditev in turizma je eden glavnih ciljev zmanjšanje količine izdelkov za enkratno uporabo. V sklopu ukrepov, ki se nanašajo na lokalni režijski obrat oziroma sistem ravnanja z odpadki v občini, gre predvsem za nadgraditev dosedanjih aktivnosti, zlasti na področju ozaveščanja občanov. Pri posameznikih oziroma gospodinjstvih pa se bodo osredotočili na spodbujanje življenjskega sloga z manj odpadki skozi odgovorno potrošnjo. Občina Gorenja vas - Poljane je sicer po besedah Eme Otavnik že zdaj svetla točka med občinami, kjer so se lotili priprave zero waste strategije, saj ločeno zberejo več kot osemdeset odstotkov odpadkov, kar je nad slovenskim povprečjem. »Še vedno pa se med mešanimi komunalnimi odpadki znajdejo odpadki, ki tja ne sodijo, recimo tekstil, problem so tudi divja odlagališča, predvsem gradbenih odpadkov. Dela je torej še vedno veliko.«
Posebno pozornost so na zelenem dnevu namenili še trajnostnemu pohodništvu. Župan Čadež je prepričan, da so prav planinci med tistimi, ki imajo najbolj odgovoren odnos do narave, saj na planinskih poteh in ob kočah za sabo ne puščajo smeti. »Pri tem smo lahko vzor vsem ostalim,« je poudaril.