Vaški dan Rateče / Foto: Nik Bertoncelj

Županja Hernika Zupan in predsednik TD Rateče - Planica Primož Oman v povorki rateških noš / Foto: Nik Bertoncelj

Zvesti ostajajo domačim običajem

Na Vaški dan v Ratečah, letošnji je bil že trideseti, se domačinke in domačini oblečejo »po ​ratešk«: v čudovite, tudi več kot sto let stare noše, ki jih skrbno hranijo v bogato okrašenih skrinjah babic in dedkov.

Rateče – Trideseti Vaški dan v Ratečah, ki tradicionalno poteka na veliki šmaren v organizaciji Turističnega društva Rateče - Planica, pomeni trideset let predanega dela, ohranjanja domačih običajev, povezovanja krajanov in gostoljubnega sprejema vseh, ki radi obiščejo vas pod Poncami. Zato se v društvu iskreno zahvaljujejo vsem, ki so skozi vsa ta leta prispevali k tej lepi zgodbi. Kot je poudarila kranjskogorska županja Henrika Zupan, je to dogodek v občini, kjer se še prikaže etnološka dediščina, kjer Ratečani pokažejo čudovite sto in več let stare noše ter stara kmečka opravila. »Za to so zaslužni predvsem člani Turističnega društva Rateče - Planica in vsi krajani Rateč, ki ohranjajo noše ter običaje in jih prenašajo tudi na mlajše rodove.«

Zaplesali, zaigrali in zapeli so na prireditvi. Že v povorki rateških noš so sodelovali člani Pihalnega orkestra Jesenice - Kranjska Gora, v nadaljevanju programa tudi plesalci Folklorne skupine Juliana ter otroci iz Vrtca Rateče in šolarji iz Zgornjesavske doline, pevci Mešanega pevskega zbora Kranjska Gora in več mladih talentov na harmoniki, citrah. Raznolik in srčen program je odseval bogato kulturno dediščino lokalnega okolja. Predstavili so predelavo ovčje volne, od striženja ovac do rahljanja, sukanja in preje volne do končnega izdelka, izdelavo pletenih nogavic in tradicionalnih obuval – rateških žokov in lesenih cokel. »Obiskovalcem sem pokazal, kako se delajo rateške cokle. Malo drugačen stil izdelave imamo, iz roda v rod se je prenašal tudi vzorec na coklah. Včasih so jih vsi nosili,« je povedal Krištof Zaletelj, ki ga je izdelovanja rateških cokel naučil prav tako domačin Pavel Kopavnik.

Na široko so bila odprta vrata Kajžnkove hiše, v kateri Gornjesavski muzej Jesenice prikazuje lokalno zgodovino in etnološko dediščino Rateč, ob tej priložnosti so pridružili manjšo občasno razstavo Tržiškega muzeja, ki dopolnjuje del oblačilne dediščine še z obutveno dediščino. Predsednik Turističnega društva Rateče - Planica Primož Oman je pohvalil tudi vse rateške gostilne, prav vsaka na Vaški dan pripravi tudi kakšno tipično rateško jed.

Vaški dan je izšel iz Pastirskega reja, in četudi je starih kmečkih opravil v današnjem življenju manj, ne nazadnje je tudi drobnice manj pri hišah, kot je dejal Oman, pa je vredno vztrajati s prikazom bogatega izročila. Med obiskovalci smo srečali tudi tujce, še posebno Italijani so navdušeni nad prireditvijo. Etnološkemu delu, kjer so bile tudi stojnice z domačimi izdelki, je sledila veselica v družbi ansambla Svizci. In seveda bogat srečelov za piko na i.