Na Gorenjskem je lani lastnika zamenjalo okoli 3600 hektarjev gozdnih zemljišč. / Foto:

Gorenjska na vrhu s cenami gozdnih zemljišč

Na Gorenjskem je lani srednja cena gozdnega zemljišča znašala 76 centov za kvadratni meter in je bila najvišja v primerjavi s cenami na preostalih osmih analitičnih območjih v Sloveniji.

Na cene gozdnih zemljišč so vplivale tudi naravne ujme, ki so v zadnjih sedmih letih prizadele gozdove. Tržne cene poškodovanih gozdov so nižje kot cene nepoškodovanih.

Kranj – Epidemija covida-19 je v vseh pogledih zaznamovala leto 2020, vplivala je tudi na obseg prometa z zemljišči, vendar v manjši meri kot na promet s stavbami oziroma z deli stavb, ugotavlja geodetska uprava v poročilu o slovenskem trgu nepremičnin v letu 2020 in dodaja, da se je število kupoprodaj zazidljivih zemljišč lani celo povečalo, medtem ko je bil upad števila poslov s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči manjši, kot je bil pri stanovanjskih in poslovnih nepremičninah. Promet s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči je upadel predvsem v prvem valu epidemije, to je po spomladanski zaustavitvi javnega življenja, medtem ko je bil v drugem valu upad bistveno manjši kot spomladi. Lani je bilo v Sloveniji 2845 kupoprodaj gozdnih zemljišč, v katerih je lastnika zamenjalo 30.442 hektarjev zemljišč. Na gorenjskem območju so beležili 241 kupoprodaj, v katerih je bilo prodanih oziroma kupljenih okrog 3600 hektarjev gozdnih zemljišč.

Za trg gozdnih zemljišč na posameznih območjih so značilna velika nihanja glede prodane površine v posameznih letih, saj že ena ali dve veliki prodaji odločilno vplivata na skupno prodano površino.

Cena gozdnih zemljišč, pri kateri so izločili četrtino najdražjih in četrtino najcenejših zemljišč, se je lani na ravni države gibala od 44 do 80 centov za kvadratni meter, srednja cena je bila 58 centov. Po cenah zemljišč že vrsto let prednjačijo Gorenjska, Štajerska ter Obala, Kras in Goriška brda. Na Gorenjskem se je lani cena gibala od 59 centov do enega evra, srednja cena je bila 76 centov za kvadratni meter. Le malo nižja je bila cena na Štajerskem, kjer je bila v razponu od 58 centov do enega evra, srednja cena pa 74 centov. Na Obali, Krasu in v Goriških brdih se je gibala od 46 centov do enega evra, srednja cena je znašala 72 centov. Daleč najnižje so bile cene na območju severne Primorske in Notranjske, kjer je srednja cena znašala 45 centov za kvadratni meter. »To območje, ki ima sicer največjo lesno zalogo, je bilo, kar zadeva naravne nesreče, v zadnjih letih med najbolj prizadetimi. Cene poškodovanih gozdov, ki jih je na tem območju razmeroma veliko, pa so tudi do 15 odstotkov nižje,« pojasnjujejo v geodetski upravi.

Na državni ravni se je cena gozdnih zemljišč lani v primerjavi s predlani zvišala za desetino, na posameznih analitičnih območjih pa dokaj različno – na štajerskem območju skoraj za petino, na gorenjskem ter dolenjskem in kočevskem območju za 12 odstotkov, na območju Obale, Krasa in Goriških brd so ostale enake kot leto prej. V zadnjih petih letih so se na ravni države zvišale za petino, na Štajerskem za 28 odstotkov, na Dolenjskem in Kočevskem za 27 odstotkov, na Gorenjskem za 12 odstotkov, na območju Obale, Krasa in Goriških brd so se celo malo znižale.

×