Festival podjetništva z naslovom Od lokalnega do globalnega - gradimo uspešno Slovenijo 2030, Predsednica republike Natasa Pirc Musar / Foto: Bostjan Podlogar/sta

Pogovor s predsednico republike Natašo Pirc Musar in predsednikom SBC – Kluba slovenskih podjetnikov Jocom Pečečnikom / Foto: Boštjan Podlogar/STA

Graditi od spodaj navzgor

V SBC – Klubu slovenskih podjetnikov pot do uspešne Slovenije vidijo v oblikovanju regij oziroma pokrajin in davčnem sistemu, ki bo stimuliral.

Brdo pri Kranju – Minulo sredo je na Brdu pri Kranju potekal osrednji dogodek letošnjega, tokrat tretjega Festivala podjetništva v organizaciji SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, ki povezuje 450 članov in 130 mladih podjetnikov. Z naslovom Od lokalnega do globalnega – gradimo uspešno Slovenijo 2030! so poudarili prepričanje, da bi k izboljšanju življenjskega in poslovnega okolja v Sloveniji vodile pokrajine. »Cilj je decentralizacija države in večja dostopnost do upravljanja,« je v dialogu s predsednico Republike Slovenije Natašo Pirc Musar dejal Joc Pečečnik, ki je bil pred nedavnim drugič zapored izvoljen za predsednika kluba. O pokrajinah se sicer govori že nekaj časa, sta se strinjala sogovornika, vendar predvsem o številu in imenih. »Ključno je, da se definira, zakaj bi jih sploh imeli in kako bi morale delovati,« je poudaril vodja kluba. Zato bodo v okviru programa SBC 4.0 v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi pripravili konkretne predloge. Kot je še napovedal na dogodku, se bodo v programu osredotočili tudi na družino kot osnovno celico družbe, ukvarjali se bodo s konkurenčnostjo podjetnikov in našega okolja v primerjavi s tujci, »s tem, kaj bi morala država postoriti, pa ne postori«. Po besedah podpredsednika kluba Marka Bitenca bi država morala vzpostaviti pogoje, ki bi vsakemu državljanu omogočili, da lahko v največji meri izrazi svoje potenciale, hkrati pa po principu popolne solidarnosti poskrbeti za vse, ki teh danosti nimajo.

Predsednica Nataša Pirc Musar je glede odnosa med državo in gospodarstvom dejala, da je pomemben posluh. »Močno socialno državo lahko naredi samo močno gospodarstvo, zato je ustvarjanje dobrih pogojev za gospodarstvo toliko bolj pomembno,« je dejala. Poleg predsedniškega dialoga so na Brdu pri Kranju pripravili štiri panele, na katerih so na izzive, v gospodarstvu in lokalnih okoljih, opozorili podjetniki in župani, med drugim na davčni sistem, ter razmišljali o rešitvah in priložnostih, ki odpirajo vrata razvoju. »Davčne spremembe ne smejo biti zgolj kratkoročno politično orodje, temveč strateški mehanizem, ki zagotavlja gospodarsko rast in privablja investicije,« je poudaril davčni strokovnjak in predsednik nadzornega odbora SBC Ivan Simič.

Glavnemu dogodku, ki ga je zaznamoval tudi uvodni nagovor podpredsednika kluba Igorja Akrapoviča o pomenu in težavah energetike, sledijo Podjetniške kavarne, na katerih bodo podjetniki, kot napovedujejo, spregovorili o svojih poslovnih poteh, uspehih, lekcijah in napakah, iz katerih so se največ naučili. Na Gorenjskem bodo v pogovornem večeru svoje izkušnje odstrli Mihael Blažič, direktor podjetja Blažič robni trakovi, Peter Kokalj, direktor AHA Hyperbarics, in Simon Mesec, direktor Meborja, in sicer v petek, 22. novembra, ob 18. uri na Dvoru Jezeršek. V okviru Festivala podjetništva pa pripravljajo tudi dneve odprtih vrat, namenjene osnovnošolcem, dijakom in študentom.