Podjetje sta ustanovila Jožef in Ivanka Benda. / Foto: Ase - Benton

Podjetje sta ustanovila Jožef in Ivanka Benda. / Foto: arhiv podjetja

Inovativni v tradiciji

Med tistimi, ki imajo v tem prazničnem času precej dela, je tudi mengeško družinsko podjetje Benton, ki se ukvarja z izposojo, prodajo, uglaševanjem, servisiranjem in restavriranjem klavirjev.

Mengeš – Čeprav klavir zaradi svoje velikosti in opaznosti v prostoru ustvarja videz prestiža, pa to ne pomeni, da niso dostopni tudi povsem običajnim ljubiteljem glasbe. V Bentonu ponujajo klasične klavirje, pianine in električne klavirje v različnih cenovnih razredih, od cenovno precej dostopnih možnosti pa do vrhunskih izdelkov, katerih cena se meri v več deset tisoč evrih.

Več tisoč kosov

Gre za družinsko podjetje z več kot tridesetletno tradicijo. Benton sta leta 1990 ustanovila zakonca Ivanka in Jožef Benda, danes pa sta v podjetju zaposlena tudi hči Polona in sin Matic. Jožef se je obrti učil od svojega očeta Andreja, ki je bil priznan izdelovalec orgel, danes pa svoje znanje prenaša na sina Matica, ki se je izpopolnjeval tudi v tujini in je priznan klavirski tehnik. Stalno izpopolnjevanje znanja je nujno, saj klavir sestavlja okoli osem tisoč kosov, hkrati pa se, čeprav osnova ostaja enaka, razvija tudi tehnologija izdelka.

Žalostno epizodo je sicer uspešno podjetje doživelo v času lanskoletnih poplav, ko je voda zalila njihove prostore v Mengšu in uničila okoli petdeset razstavljenih klavirjev, med njimi tudi nekaj najdražjih kosov.

Kot pravi Ivanka, ima vsak klavir svojo unikatno zgodbo. Še posebno zanimive zgodbe pa nosijo stari klavirji, ki jim v delavnici v Mengšu vdahnejo novo življenje. »Eden najbolj zanimivih kosov, ki smo ga obnovili, je bila pianola, t. i. player piano, ki letos praznuje stoti rojstni dan in je razstavljen v našem salonu. Ima še nekaj originalnih perforiranih trakov, posebnost pianole pa je, da igra sama,« pravi sogovornica, ki dodaja, da je njihova naloga, da tudi takšnim inštrumentom povrnejo dober glas in njihovo uporabno vrednost.

Čeprav se ukvarjajo s tradicionalno obrtjo, pa je podjetje tudi inovativno naravnano. Pred časom so tako razvili lastno klavirsko lučko, ki hkrati osvetljuje note in klaviaturo in jo danes uspešno tržijo ne le v Sloveniji, temveč tudi v Evropi.

Prebrodili tudi krize

Žalostno epizodo je sicer uspešno podjetje doživelo v času lanskoletnih poplav, ko je voda zalila njihove prostore v Mengšu in uničila okoli petdeset razstavljenih klavirjev, med njimi tudi nekaj najdražjih kosov. »Voda in blato sta klavirje povsem uničila, tako da smo jih s traktorji odvažali na odpad,« se spominja Ivanka in dodaja: »Sanacija je bila zahtevna, vendar nam je jo uspelo dokončati v slabih treh mesecih. Naši prostori so tako ponovno v popolni funkciji.«

Vendarle pa so prebrodili tudi to krizo in so tudi po tridesetih letih v dobri kondiciji. Prav v decembrskih dneh pa imajo tudi največ dela, saj se vrstijo koncerti, nastopi v glasbenih šolah in drugi dogodki, tako da so njihove storitve še kako dobrodošle.

Tudi sicer pa je zanimanje za glasbila in med njimi tudi igranje klavirja v vzponu. »Na splošno imamo občutek, da zanimanje za klavirje narašča, zlasti med družinami, ki želijo otrokom ponuditi glasbeno izobrazbo, ter odraslimi, ki želijo izpolniti svoje dolgoletne sanje o igranju tega čudovitega glasbila,« pravi sogovornica in dodaja, da njihovo glavno vodilo ostaja zadovoljstvo strank. »Naš cilj je ohranjati tradicijo, obenem pa slediti sodobnim trendom in potrebam naših strank,« zaključuje.