/ Foto: Pixabay

Fotografija je simbolična. / Foto: Pixabay

Je še možno zamenjati »star« denar v evre

V uredništvo smo prejeli pismo, v katerem nas eden od bralcev sprašuje, ali še lahko zamenja »star« denar za evre. »Ko sem pospravljal predale, sem odkril, da imam doma še vedno nekaj jugoslovanskih dinarjev, tolarjev ter celo nemških mark in avstrijskih šilingov, za katere niti ne vem, koliko so še vredni. Jih morda lahko še kje zamenjam za 'vrednejši' denar?« piše.

Jugoslovanski dinar ima dolgo zgodovino, bil je valuta predvojne Kraljevine Jugoslavije, povojne Socialistične federativne republike Jugoslavije in kasneje Zvezne republike Jugoslavije, kjer pa so ga v Srbiji leta 2003 zamenjali s srbskim dinarjem, v Črni gori pa z evrom. V Sloveniji so ga ob osamosvojitvi leta 1991 najprej nadomestili vrednostni boni, nato pa slovenski tolar. Če so komu od takrat jugoslovanski dinarji še ostali v denarnici, je sporočilo nedvoumno: »Menjava jugoslovanskih dinarjev v Banki Slovenije ni več mogoča.«

Kako pa je z menjavo tolarskih bankovcev in kovancev? Tolarske kovance je bilo v Banki Slovenije možno zamenjati v evre do 3. januarja 2017, za menjavo tolarskih bankovcev pa ni časovne omejitve. Menjava bankovcev je še možna, storitev je za imetnike tolarjev brezplačna, zamenjava v evre pa poteka po tečaju, kakršnega so določili ob uvedbi evra pred 17 leti, torej 239,64 tolarja za en evro.

Kar zadeva zamenjavo starih valut držav evrskega območja, v Banki Slovenije svetujejo njihovim imetnikom, da se obrnejo na poslovne banke, kjer bodo dobili informacije o tem, ali morebiti še menjajo stare valute in kolikšna je provizija. Bankovce in kovance nemške marke in avstrijskega šilinga je še vedno možno zamenjati v evre v nemški oziroma avstrijski centralni banki, za kar ni časovne omejitve, in sicer po tečaju 1,95583 marke za en evro in 13,7603 šilinga za evro. V hrvaški centralni banki bodo kovance kune menjali v evre še do konca prihodnjega leta, za menjavo bankovcev pa ni časovne omejitve.