Kako pridobiti kadre
16.12.2024, 12:09
Najbolj iskani so in bodo kadri v gostinstvu, zdravstvu in socialnem varstvu, prometu, predelovalnih dejavnostih ...
Kranj – S pomanjkanjem ustreznih kandidatov za zaposlitev se je v preteklega pol leta srečevala skoraj polovica delodajalcev, najpogosteje (v več kot 70 odstotkih) tudi tokrat velika podjetja, je pokazala raziskava Napovednik zaposlovanja, ki jo je v oktobru in novembru med več kot 2.900 delodajalci z desetimi ali več zaposlenimi iz vse Slovenije opravil Zavod za zaposlovanje. Prav tako skoraj polovica vprašanih težave z iskanjem kadra pričakuje v prihodnje, zlasti v gostinstvu, sledita dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ter izobraževanja. V prvi polovici prihodnjega leta delodajalci napovedujejo 1,4-odstotno rast števila zaposlenih, predvidevajo okoli 28.480 zaposlitev, pri čemer še naprej ostajajo strukturna neskladja na trgu dela, so poudarili na zavodu.
Z namenom zmanjševanja neskladij med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela se izvaja aktivna politika zaposlovanja, pri čemer so v obdobju 2021–2025 glavni cilji: zmanjševanje števila dolgotrajno brezposelnih oseb, hitrejša aktivacija brezposelnih, predvsem starejših od 50 let, nižje izobraženih in prejemnikov denarne socialne pomoči, hitrejši prehod brezposelnih mladih do 29. leta starosti na trg dela ter odprava strukturnega neskladja oziroma razkoraka med znanjem iskalcev zaposlitve in potrebami delodajalcev. Trenutno so aktualna javna povabila za preizkus znanj, veščin in spretnosti v delovnem okolju oziroma na konkretnem delovnem mestu (delovni preizkus), pridobivanje praktičnih znanj, spretnosti in izkušenj pri delodajalcu v okviru programa Usposabljam.se 2024–2025, za subvencionirano zaposlitev brezposelnih (Zaposli.me 2024), program praktičnega usposabljanja Učne delavnice plus, ki se izvaja na področju socialnega podjetništva, in Javna dela 2025.
Kot je na nedavnem posvetu o kadrovskih izzivih v podjetniškem inkubatorju Kovačnica v Kranju povedala Darja Škrjanc z zavoda za zaposlovanje, območne službe v Kranju, je največ zanimanja za zaposlitev brezposelnih oseb, ki je podprta s subvencijo. Gre za najmanj enoletno zaposlitev s polnim delovnim časom, pri čemer so ciljna skupina stari 50 let ali več, najmanj eno leto prijavljeni v evidenci brezposelnih oseb, nižje izobraženi ali z visokim tveganjem za dolgotrajno brezposelnost. Zadošča izpolnjevanje vsaj enega od kriterijev; v tem primeru subvencija znaša 450 evrov mesečno, pri izpolnjevanju dveh 600 evrov, če brezposelni izpolnjuje tri kriterije, pa 720 evrov mesečno. Država sicer delodajalcem namenja še nekatere druge spodbude za zaposlovanje, kot so davčne olajšave za starejše od 55 let in mlajše od 29 let, delno oprostitev plačila prispevkov za zaposlovanje starejših, vračilo prispevkov za prvo zaposlitev, je spomnila predstavnica območne službe.